27.08.2019 18:44

Keď dieťa trpí refluxom

Mamina - Dieťa

 

Každá nastávajúca mamička si v prvom rade želá, aby bolo jej dieťatko zdravé. A hlavne pri prvom nerieši, či to bude chlapec alebo dievčatko. Len aby bolo všetko v poriadku. Občas však život rozdá aj horšie karty. Ako tú s nenápadným nápisom reflux. A človeku neostáva nič iné, len sa naučiť s ňou hrať.

V prvom rade sa treba zoznámiť s týmto zdravotným problémom. Reflux je často reprízovaný návrat obsahu do žalúdka do pažeráka, prípadne až do úst. Netreba robiť hneď paniku pri občasnom vygrckaní zvyšku mliečka najmä u detí do 3 mesiacov. To sa sporadicky stáva pri kŕmení každého bábätka. Príčinou býva nedostatočne vyvinutý zvierač, sval, ktorý občas nestihne uzavrieť žalúdok, takže časť mlieka sa dostane do pažeráka. A keďže nestrávenej potrave robí spoločnosť aj žalúdočná kyselina, dieťa pociťuje bolesť a silné pálenie najmä vo vodorovnej polohe. O samotnom refluxe hovoríme až vtedy, ak dieťa grcká príliš často aj v ďalších mesiacoch života a rezultátom je jeho nepriberanie či dokonca úbytok na hmotnosti. To si žiada návštevu pediatra alebo oslovenie laktačnej poradkyne.

 

Problém nepodceňovať

Faktorom refluxu môže byť dedičnosť, chronické ochorenie dýchacích ciest, nevyzretá koordinácia satia a hltania, zápal pažeráka alebo fyziologická porucha vrátnika - kanálika medzi žalúdkom a prvou časťou dvanástnika. Symptómy tejto zdravotnej komplikácie sa nevypláca zľahčovať, pretože výsledkom častého grckania a výskytu kyseliny v pažeráku môže byť napokon poškodenie sliznice tráviaceho traktu.

 

Potrebný je špeciálny prístup

Situácia si vyžaduje trpezlivosť rodičov a zmenu režimu. Dieťa s refluxom treba kŕmiť pomalšie, častejšie a v menších dávkach, ktoré žalúdok ľahšie spracuje. Účinným diétnym opatrením je zahusťovanie mlieka špeciálnymi prípravkami z lekárne, napríklad výťažkom zo svätojánskeho chlebíka. V tejto konzistencii sa potrava v žalúdku udrží lepšie. Dôležité je tiež dieťa správne polohovať, nemeniť pozície veľmi rýchlo a vôbec s ním manipulovať opatrne. Bábätko s refluxom by malo spať alebo ležať na chrbátiku na podložke alebo na poskladanej deke, ktorá vytvorí polohu s 30 až 40-stupňovým uhlom. Počas dňa môže dieťa istý čas stráviť v ležadle v zvýšenej polohe či v postieľke s vankúšom umiestneným pod hrudníkom a hlavičkou, prípadne ho mamička alebo iný člen rodiny môže ponosiť v šatke či v baby vaku. A niekoľkokrát denne ho treba na chvíľu uložiť na bruško (ale nie po kŕmení), tým si bude posilňovať brušné svalstvo i tráviaci trakt, ktorého funkčnosť sa zlepší.

Bruško dieťatku s refluxom však zbytočne nestláčajme a ani pri prebaľovaní mu nezdvíhajme vysoko nožičky, to všetko podporuje návrat mlieka do pažeráka. Dieťa okolo roka už môžeme ukladať aj na bok, táto poloha mu pri probléme s refluxom robí veľmi dobre.

 

Typické príznaky refluxu:

  • opakované vracanie po jedle
  • plačlivosť najmä vo vodorovnej polohe
  • kŕčovité vypínanie, ktoré je príznakom pálenia záhy
  • zakuckávanie pri satí mlieka a odťahovanie sa od prsníka alebo od fľaše
  • bolesť bruška a plynatosť
  • nepokojný spánok, časté budenie
  • kyslastý dych z úst

Dobrá rada:

Po kŕmení by mala byť mamička obzvlášť trpezlivá. Dieťatko treba držať v náručí vo vertikálnej polohe, až kým si neodgrgne. hoci by to malo trvať aj pol hodiny. Ak dieťa prirýchlo uloží do postieľky, potrava sa s vysokou pravdepodobnosťou dostane zo žalúdka do hltana a a bude malé obťažovať.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusiak článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada