30.12.2016 14:12

Kde sa vzal Silvester

Harmónia – Sviatky a tradície

 

Posledný deň rok slávime vždy s dávkou nádeje. Nelúčime sa iba so starým rokom, ktorý nám priniesol nemálo starostí, ale tušíme aj nastávajúce mesiace, ktoré by mohli byť šancou pre vyriešenie rodinnej hádky, choroby či straty zamestnania. A vkladáme sa do prežitia tohto posledného dňa s energiou, ako mu prináleží. Silvester však vnímame hlavne ako oslavu spojenú so šampanským, s ohňostrojom a s množstvom zábavy, a neuvedomujeme si, aké historické zázemie tento sviatok má.

Premenlivé dátumy

Záver roka sa v minulosti neslávil 31. decembra, tento dátum nadobudol svoj status až neskôr. Nový rok oslavovali aj obyvatelia Mezopotámie 2000 rokov pred naším letopočtom a bolo to až na jar v čase jarnej rovnodennosti. Zimný slnovrat zase inšpiroval k bujarým oslavám Grékov, ktorý si v ten deň začali vždy písať nový rok. Prvý január sa stal oficiálne prvým dňom roka až v roku 46 pred naším letopočtom vďaka Júliusovi Cézarovi, ktorý ako rímsky panovník dal zaviesť tzv. Juliánsky kalendár. Samotný Silvester sa spája s menom pápeža Silvestra I, ktoré pontifikát trval 21 rokov do jeho smrti – do 31. decembra v roku 335. Tento pápež sa zaslúžil o zmeny cirkevných obradov, ale hlavne o ukončenie prenasledovania kresťanov, čím sa začal zlatý vek cirkvi. Vďaka jeho vplyvu sa pohanský Rím definitívne premenil na kresťanský. Na jeho počesť, keď bol v roku 1582 schválený Gregoriánsky kalendár, sa 31. december stal nositeľom mena Silvester. Samotné bujaré silvestrovské oslavy majú základ v pohanských zvykoch a základy ohňostrojov treba hľadať v germánskych tradíciách.

  

Staré slovanské zvyky

Záver roka zosobňoval v minulosti magický dátum. Ľudia ho spájali so symbolikou šťastia a prispôsobili i charakter oslavy. Na sviatočnom stole nemalo chýbať prasiatko a naopak akokoľvek chutne pripravená hus či iná hydina predstavovala riziko, že celý majetok sa v nasledujúcom roku rozlieta. Zakázané bolo aj pranie bielizne a vešanie. Aby sa zabezpečilo bohatstvo, v Novom roku nesmela vstúpiť do interiéru ako prvá žena alebo chlap v kožuchu. V domácnosti muselo byť čisto, pretože ako na Nový rok, tak bolo aj po celý rok, ženy chodili do kostola v bielom odeve. A smeti sa v ten deň nesmeli z domu odniesť, aby sa nevynieslo s nimi aj šťastie.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada