12.10.2018 19:05

Kauza špáradlo

Harmónia - Stolovanie a etiketa

 

Obyčajný, drobný, nenápadný predmet, ktorý sa môže stať predmetom veľkého spoločenského fau pax. Špáradlo je síce užitočná pomôcka, no mnohí nevedia, kedy, ako a či ju vôbec používať. Aj teraz, keď sa častejšie ako v ných mesiacoch roka zúčastňujete plesov a iných spoločenských podujatí.

Nie je to žiadna novinka. Zvyškov potravín, ktoré pri žuvaní a spracovávaní požívatín uviazli medzi zubami, sa potrebovali zbaviť, samozrejme, aj naši predkovia. Tí najprv improvizovali a pomáhali si úlomkami dreva alebo zvieracími ostňami, napríklad z dikobraza, Rimania konkrétne pierkami vtákov. Neskôr si špáradlá vyrábali dokonca z tak ušľachtilých materiálov, ako bola slonovina alebo zlato. Najstaršia kozmetická súprava, ktorej súčasťou bolo aj zlaté špáradlo, sa našla v kráľovskej hrobke z obdobia starej Mezopotámie. Francúzski panovníci tento predmet dokonca považovali za nevyhnutnú súčasť stolovania. Súčasní odborníci na protokol však veľmi používaniu špáradla netlieskajú. Hoci je súčasťou výbavy stola aj v reštaurácii, je lepšie si ho zobrať na toaletu alebo niekde do ústrania a základnú ústnu hygienu absolvovať v súkromí. V krajnosti si treba pri použití špáradla ústa aspoň decentne zakryť druhou rukou.

 

Poznámka:

Absolútnymi nepriateľmi špáradla sú zubári, ktorí pred jeho používaním varujú. Ostrý umelohmotný alebo drevený hrot zvykne poraniť ďasno, kde môže vzniknúť bolestivý zápal. Odporúčajú siahať skôr po medziústnej zubnej kefke alebo ústnej niti.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada