02.02.2018 08:54

Kaufland zamestnáva aj ľudí s autizmom

Aktuality

 

Podľa štatistík trpí na Slovensku poruchou autistického spektra viac ako 40 000 ľudí, na svete približne 21,7 miliónov. Mnohokrát ostávajú v izolácii, v rodičovskej opatere či v domove sociálnych služieb bez akejkoľvek práce a spoločenského statusu. Vďaka projektu „Autisti v práci“, ktorý pred viac než rokom spustila Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom (SPOSA), sa do novembra minulého roka zamestnalo už 187 autistických klientov.

Ich počet sa rozhodla zdvihnúť aj spoločnosť Kaufland, ktorá momentálne zamestnáva 3 autistov. Podľa Karin Markovej, vedúcej oblasti ľudských zdrojov v spoločnosti Kaufland, presvedčila spoločnosť o zamestnávaní autistov práve účasť na konferencii SPOSA. „Povedali sme si, prečo nie. Využijeme náš potenciál veľkej medzinárodnej firmy s rôznymi pracovnými príležitosťami v prospech ľudí so sťaženými možnosťami uplatniť sa na trhu práce. Všetko sme pripravili na to, aby sme u nás mohli privítať aj takýchto zamestnancov,“ vysvetľuje.

 

O práci s týmito ľuďmi

Od bežných ľudí sa svojím správaním až tak neodlišujú a môžu byť nielen pedantní, spoľahliví a otvorení, ale aj zábavní. V práci pre nich zohráva dôležitú úlohu motivácia, dobrý kolektív a pracovné prostredie. Buď potrebujú pokojné prostredie a pracovať osamote, aby sa mohli sústrediť na prácu alebo naopak, kolegovia môžu byť faktorom, pre ktorý sa tešia do práce a zlepšuje sa ich výkon. Dĺžka prípravy je individuálna, niekomu stačia 2 – 3 mesiace, iný potrebuje viac ako pol roka. „Na začiatku je potrebné vzájomné spoznanie sa klienta a  kouča a vybudovanie dôvery. Nasleduje fáza „mapovania“ - zisťovanie záujmov, schopností, predchádzajúcich zručností a stanovenie cieľa. Následne sa pokračuje prípravou pracovného prostredia, dohodnutím podmienok a oboznámením zamestnancov. Potom, keď človek s autizmom už nastúpi do práce, job kouč ho sprevádza na pracovisku a pomáha pri zaúčan, či riešení prípadných ťažkostí,“ hovorí Eva Mižáková zo SPOSA.

Osobná skúsenosť autistu

Spoločnosť Kaufland dala v rámci projektu „Autisti v práci“ možnosť ukázať svoje schopnosti aj 25-ročnému autistovi Jurajovi zo Šurian. V mieste bydliska vyštudoval odbor elektrotechnik a skúšal dokonca aj 2 vysoké školy. Svojou prácou v Kauflande prispieva do rodinného rozpočtu, keďže žije len s mamou. V práci sa osvedčil, stal sa pre firmu prínosom a zároveň aj plnohodnotnou súčasťou kolektívu. „Predtým, kým ešte nebol Juraj zamestnaný, prebiehalo tzv. individuálne plánovanie. To znamená, že sme spolu s Jurajom plnili rôzne úlohy a veľa sme sa rozprávali o jeho cieľoch, o tom, akú prácu by chcel vykonávať, kde by chcel pracovať, o aký typ pracovného pomeru má záujem a podobne. Všetky tieto veci sme spolu riešili. Snažili sme sa dokonca vytipovať nejaké oblasti, ktoré by vyhoveli  aj jeho záujmom. Juraj veľmi rád pracuje s číslami, dátami či tabuľkami. Od začiatku sme mu teda hľadali takú prácu, aby v nej mohol tieto záujmy využívať. Juraj zároveň absolvoval aj rekvalifikačný kurz na rôzne počítačové programy,“ hovorí Anikó Ficzere, Jurajova job koučka zo spoločnosti SPOSA.

Juraj ako referent na účtovnom oddelení Kauflandu už od novembra minulého roka pracuje a pomerne rýchlo sa naučil všetky potrebné činnosti. Ako sám hovorí: „Pracujem s faktúrami, to znamená, že ich triedim podľa dátumu, následne ich označujem tzv. barcodmi, platí to pre faktúry aj prílohy. Moja práca zahŕňa aj scanovanie do systému a posielanie faktúr do validácie. Tu kontrolujem adresáta a dodávateľa a tiež, či sedí číslo faktúry, dátumy dodania i vyhotovenia a referencia. V Kauflande sa mi zatiaľ páči, dá sa povedať, že prácu som sa naučil dobre, ovládam ju na 100 percent, som s ňou spokojný a stotožnený.“ Juraj je prvým autistom, ktorý pracuje na polovičný úväzok. Do práce chodí každý deň a je v nej 4 hodiny. Netají sa ani svojimi záľubami. Baví ho fotenie, obľúbenými objektmi sú vlaky a mestská hromadná doprava.

Spoločnosť Kaufland zamestnáva ešte dvoch autistických pracovníkov, ale iba na dohodu. A plánuje prijať i  ďalších ľudí s autizmom.

 

Špecifiká zamestnávania autistu

  • Ľudia s poruchou autistického spektra často ostávajú v rodičovskej opatere či v domove sociálnych služieb bez akejkoľvek práce a spoločenského statusu.
  • Spolupráca s ľuďmi so zdravotným postihnutím nie je nikdy jednostranná, naopak, je prínosná aj pre ostatných zamestnancov.
  • Zamestnancom, ktorí prídu do styku s takýmto kolegom, je celá problematika precízne vysvetlená.
  • Autisti berú prácu trochu inak ako ostatní ľudia, sú za ňu vďační a pri práci sú skutočne precízni.
  • Autista pracuje pod dozorom job kouča, ktorý jeho prácu koriguje a dáva na autistického zamestnanca pozor. Náplň práce tak musí stopercentne ovládať aj kouč.
  • Po úplnom zaškolení je autista schopný pracovať aj samostatne, bez pomoci job kouča.
  • Ak autistu práca baví, dokáže ju vykonávať naozaj dlhodobo a kvalitne.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada