15.03.2018 12:06

Kam uložiť bižutériu

Domácnosť – Údržba a upratovanie

 

Pozná to každá žena, ktorá si potrpí na šperky či bižutérne doplnky. Ak nemá systém v uložení ozdôb, retiazka či náhrdelník sa rýchlo zamotá a náušnice i prstienky sa niekde postrácajú. Ponúkame zopár tipov, ako si vhodne uložiť drobné predmety často chúlostivých tvarov a materiálov, o ktoré by sme neradi prišli.

Ideálom je špeciálna kazeta s množstvom priehradok, ktoré poskytnú oddelený azyl našim skvostom. Nie je však podmienkou. Ak chceme byť operatívni pri odchode, nemali by sme mať ozdoby poschovávané, ale skôr vystavené stále na očiach, aby sme si mohli rýchlo vybrať tú správnu. Existuje viacero náhradných riešení, stačí zapojiť fantáziu.

  • Bižutériu sa dá podľa druhu materiálu alebo farby porozdeľovať do škatuliek na toaletnom stolíku. Použiť môžeme hotové z obchodu, ale vhodné sú aj vyradené puzdra na okuliare a staré plastové nádobky z pleťových krémov, ktoré dobre vyumývame. Vhodné sú aj iné druhy nádob – porcelánové tanieriky a šáločky z roztrateného servisu, keramické či sklenené popolníky.
  • Odvážnym riešením je forma na pečenie mafínov alebo viacposchodová tácňa na ovocie z plastu či zo skla.
  • Efektnou je dekoratívna ruka, ktorej prsty slúžia na umiestnenie prsteňov a prevesenie retiazky, rovnako poslúži vyšší svietnik s viacerými ramenami. A z prechádzke po lese si môžeme priniesť rozkošatený konárik, ktorý nalakujeme a vložíme do vázy.
  • Náhrdelníky sa však dajú zavesiť aj na kľučku dverí alebo okna a na roh zrkadla v spálni, kde sa zvykneme skrášľovať.
  • Inšpiráciou je aj drevený vešiak, ktorý umiestnime v blízkosti toaletného stolíka. Šperky prehodíme rovno cez dolnú drevenú tyčku alebo na ňu nainštalujeme klinčeky či vešiačiky.
  • Klinčeky však môžeme umiestniť v niekoľkých radoch aj priamo na stenu vedľa zrkadla. Alebo ich pripevníme na dosku, ktorú vložíme do rámu z obrazu alebo do starobylého zrkadla. Na jej celej ploche umiestnime klinčeky, vešiačiky alebo väčšie kovové úchytky na skrinky, na ktoré sa výborne odkladajú náušnice.
  • Do prázdneho rámu bez pozadia môžeme umiestniť v odstupe tri lišty (zafixujeme na oboch bočných častiach rámu) alebo drevené konáriky s pripevnenými klinčekmi na vešanie.
  • V inej verzii do príťažlivého rámu umiestnime tvrdý papier, ktorý obalíme vatelínom a vhodne zvolenou textíliou a do mäkkého podkladu ľahko zapichneme väčšie špendlíky alebo pripínačky, na ktoré povešiame prstene, náramky a náhrdelníky. Ak nám podobný rám chýba, pomôže aj kus morskej peny, ktorý obalíme textíliou v štýle zariadenia miestnosti a potom zavesíme na stenu.
  • Na odkladanie náušníc však môžeme použiť aj väčší vankúš, ktorý oblečieme do hrubšie tkanej textílie s malými otvormi (napríklad režné plátno alebo kanava na vyšívanie), aby sa upínací systém náušnice ľahko zachytil.
  • Trochu viac práce vyžaduje premena starej zásuvky na bižutérne kráľovstvo. Najlepší je typ s množstvom priehradok, ktoré vo zvislej podobe poslúžia ako malé skrýše pre drobné ozdoby alebo pre malé škatuľky so šperkmi. Najprv ju premaľujeme a potom zavesíme vedľa toaletného kútika. V rôznych úrovniach môžeme pribiť aj pár klinčekov, na ktoré sa dajú vešať náhrdelníky.

Poznámka:

Pri údržbe bižutérie by sme mali byť opatrní. Na čistenie môžeme použiť prípravky na čistenie striebra, no s vodou to neskúšajme, mnohé ozdoby sú vyrobené zo zmesi kovov, ktoré sú na ňu citlivé. Preto riad nikdy neumývajme alebo v ruke bielizeň neprepierajme s rukami skrášlenými kovovými prsteňmi a náramkami.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada