21.07.2016 17:52

Kaktusy sú nenáročné

Zelený domov – Pestujeme rastliny

 

Kaktusy sú veľmi skromnou, ale vďačnou súčasťou domácnosti. Dokážu obohatiť interiér o podobu exotickej krásy s príchuťou ďalekých krajín najmä z amerického kontinentu. Svetu sa bránia ostrými tŕňmi, ale trpezlivých pestovateľov vedia odmeniť krásne sfarbenými kvetmi.

 

Kaktusy sú veľmi odolné a húževnaté rastliny, ktoré sa aj vo väčšom množstve môžu pestovať na malom priestore. Sú nenáročné na pôdu, no najmä na vodu. Tajomstvo ich vlastnosti vydržať dlho bez zalievania tkvie v schopnosti zadržiavať vodu v dužinatom tkanive. Veď pochádzajú z púštnych či polopúštnych oblastí, kde aj dlhé týždne nezaprší, preto si vlahu musia zabezpečiť týmto spôsobom.

 

Podobne ako medveď

Kaktus má v priebehu roka vymedzené dve základné fázy existencie. V zime prežíva väčšina druhov kaktusov fázu vegetačného pokoja a stlmí svoje potreby podobne ako medvede, ktoré sa uložia na zimný spánok. Vtedy treba kaktus umiestniť do chladnejšieho prostredia s teplotou okolo 10°C, napríklad do pivnice. A potom ho stačí len rosiť, polievanie nepotrebuje. V týchto studených mesiacoch sa tvoria základy pukov kvetov. Keby sme aj v zime nechali vo vykúrenom interiéri, najskôr vôbec nezakvitne. Treba však pravidelne kontrolovať, či kaktusy nenapadli škodcovia. V letných mesiacoch, keď prežíva fázu rastu, vyžaduje kaktus dostatok vlahy a výdatnú výživu. Preto mu treba dopriať kvalitný substrát s rozdrveným jedľovým ihličím. A dokonca tŕnité kaktusy i tie s vlasmi ocenia rozdrvené vaječné škrupiny v pôde, z ktorých si vezmú vápnik.

 

Aby nám rozkvitli

Prinútiť ich vyháňať puky a rozkvitať do krásy nemôžeme, ale vytvoriť vhodné podmienky je v našich silách. V čase, keď puky začínajú rašiť, by sme už kaktus nemali premiestňovať. Treba mu zabezpečiť stabilne dobre osvetlené miesto i dostatok vlahy.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada