04.10.2012 17:50

K dentálnej hygiene

Aktuality

 

Starostlivosť o chrup sa na Slovensku, podľa odborníkov však zanedbávame používanie dentálnych pomôcok, ktoré by mali byť prirodzenou súčasťou čistenia zubov. Vyplýva to z výsledkov špecifického prieskumu, ktorý sa realizoval na Slovensku a v Českej republike.

 

V ČR a na Slovensku sa v mesiacoch máj-jún 2012 uskutočnil už druhý ročník vzdelávacieho projektu „Orbit – Zdravý úsmev pre každého“, ktorý organizuje Orbit Klub v spolupráci s asociáciami dentálnych hygieničiek z oboch krajín a spoločnosťou Nechci kazy. V 12 českých a 12 slovenských mestách v termíne od 27. mája do 24. júna 2012 sa tak mohlo viac ako 70 000 ľudí dozvedieť, že dentálna hygiena nie je len o zubnej paste a kefke. V jednotlivých mestách bolo možné získať informácie týkajúce sa správnej ústnej hygieny, pozrieť sa na edukatívne video, získať vzorky žuvačiek bez cukru Orbit alebo sa zúčastniť bezplatnej konzultácie s dentálnou hygieničkou. Projekt sa stretol s pozitívnou odozvou - návštevy v kamióne s dvoma plne vybavenými zubnými ordináciami a rady odborného personálu využilo viac ako 3 300 návštevníkov v ČR a 3 200 v SR.

 

Ako sme na tom s dentálnou hygienou?

Podľa prieskumu absolvuje návštevu stomatológa aspoň raz ročne až  90 percent oslovených Slovákov, kým v  ČR počet dosahuje 68 percent.  Rovnako sme podľa tohto prieskumu zodpovednejší aj pri návšteve dentálnej hygieničky. Aspoň raz ročne sa k nej vyberie až  45 percent odpovedajúcich Slovákov, zatiaľ čo u našich západných susedov je to len 28 percent. Pri dĺžke čistenia chrupu sa odpovede Čechov a Slovákov zhodujú – 5 minút a dlhšie si denne čistí chrup vyše 75 percent respondentov z oboch krajín. Po žuvačke bez cukru ako najbežnejšie používanom doplnku dentálnej hygieny siahne 50 percent slovenských respondentov a rovnaké percento českých.

 

Pomohla aj legislatíva

Pomerne povzbudivé výsledky na Slovensku, najmä pokiaľ ide o návštevu stomatológa, súvisia podľa názoru odborníkov s odlišnou legislatívnou úpravou. Slovenský pacient, ktorý neabsolvuje aspoň raz ročne preventívnu stomatologickú prehliadku (u detí sa odporúča 2 razy ročne), si na rozdiel od českého musí hradiť ošetrenie chrupu v plnej výške. Dôležitou súčasťou prevencie sú aj návštevy dentálnej hygieničky. Napriek vzrastajúcemu záujmu nie je táto konzultácia bežnou súčasťou našej starostlivosti o zuby a ústnu hygienu. „Výsledky prieskumu sú pozitívne a nás odborníkov naozaj tešia,“ hovorí PhDr. Viera Panáková, hlavná odborníčka pre dentálnu hygienu na Slovensku. „Aj keď časť populácie absolvuje návštevu u dentálnej hygieničky pravidelne a záujem o ňu postupne rastie, je potrebné naďalej edukovať a motivovať ľudí, aby k prevencii pristupovali zodpovedne. V západných krajinách je návšteva dentálnej hygieničky úplne prirodzenou súčasťou starostlivosti o orálne zdravie. Som presvedčená, že vďaka neustálemu vzdelávaniu aj prostredníctvom projektov, akým je Orbit – Zdravý úsmev pre každého, bude pre ďalšie generácie rovnako samozrejmá ako pravidelné čistenie zubov,“ dodáva Viera Panáková.

 

Na dentálne pomôcky sme si ešte nezvykli

Návšteva stomatológa zaznamenala oproti roku 2011 nárast o takmer tretinu, preto sme sa vyšplhali až na číslo 90,4 percent respondentov projektu. „Je to skvelé číslo, ideálne by však bolo, keby takéto percento návštev stomatológa dosiahli celoplošne všetci obyvatelia Slovenska,“ hovorí Viera Panáková. V čom je naša starostlivosť o chrup stále nedostatočná, je používanie dentálnych pomôcok. Slováci si podľa prieskumu najviac obľúbili žuvačky bez cukru a ústnu vodu, ktoré sú súčasťou ústnej hygieny u takmer polovice respondentov. Horšie dopadli pomôcky na čistenie medzizubných priestorov. Medzizubné kefky či dentálnu niť používa približne tretina Slovákov aj Čechov, dentálne špáradlá  menej ako 10 percent respondentov z oboch krajín.

 

Hlavné rady odborníkov pre zdravý úsmev

  1. Pravidelne navštevujte svojho stomatológa a dentálnu hygieničku.
  2. Čistite si pravidelne zuby správnou technikou a pomôckami, ktoré vám lekár či hygienička odporučí.
  3. Používajte pomôcky pre medzizubnú hygienu.
  4. Žujte žuvačku bez cukru po každom jedle a pití.
  5. Obmedzte konzumáciu cukrov.
  6. Používajte fluoridové preparáty - pasty, gély, ústne vody.
  7. A nezabudnite, že „Čistý zub nemôže ochorieť!“

 

redakcia Doma a Rada

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada