22.01.2021 14:13

Jesť lieky ako cukríky sa nevypláca

Zdravie a krása – Relax a pohyb

 

Poznáte niekoho vo svojom okolí, kto v priebehu dňa viackrát zapije jednu či dve tabletky? Alebo to robíte vy sami? Pozor na problém liekovej závislosti, ktorá sa z bežnej praxe pomôcť si z času na čas chemickým preparátom môže pretransformovať do skutočného problému.

Nemusíme hneď trpieť diagnózou chronického hypochondra. Stačí, ak bolesť hlavy alebo krížov či iný problém potláčame pravidelne voľno predajnými farkamami a napokon sa stávame závislí od ich užívania. Aj v prípade tejto závislosti sa dejú vo vzťahu k zdraviu dve zlé veci. Liekový „narkoman“ si síce neotravuje organizmus tvrdými drogami, ani si neničí pľúca toxickými látkami zo spaľovaného tabaku, ale atakuje svoje orgánové systémy vysokou hladinou chemických látok. Prvotným poslaním liekov je síce pomáhať, ale nič sa nesmie preháňať, nadmerné množstvo užitočného prípravku začne napokon ubližovať. Hrozí vážne poškodenie zdravia – poruchy obličiek, tráviaceho systému či zrážanlivosti krvi. A na dôvažok je tu ešte jeden problém – vybudovanie závislosti, ktorá je doslova rakovinou duše. Rozleptáva ju a mení osobnosť pacienta.

Ohrození často i seniori

Závislosť na liekoch si môžu vybudovať už mladí ľudia, ktorí radi experimentujú, alebo narkomani, ktorí v snahe zvládnuť svoju likvidačnú závislosť siahnu po menej nebezpečnej náhrade – po liekoch. No pacientom psychiatra z dôvodu extrémneho užívania liekov majú rovnakú šancu stať sa aj starší ľudia. Je to aj logické. Vekom začne mať človek viac chronických zdravotných problémov, často bolestivých alebo obmedzujúcich, a jeho životopis zapĺňajú nielen pozitívne udalosti, ale aj dosť tragické až devastačné a psychicky ťažko zvládnuteľné situácie. Klasické dôvody, prečo si tento druh závislosti budujú ľudia v zrelom a občas i v dôchodkovom veku. Hoci dovtedy nemuseli mať skúsenosť so žiadnou inou formou závislosti, či už s alkoholom alebo fajčením. Niekedy ju odštartuje dlhodobé užívanie liekov na spanie alebo proti stresu (napríklad diazepam) či nadmerné používanie preháňadiel a branie tabletiek na chudnutie s obsahom amfetamínov. Týka sa to najčastejšie žien vo veku 45 až 50 rokov.

Ako rozpoznať, že človek má už vybudovanú závislosť? Typické sú abstinenčné príznaky, ak liek nemá k dispozícii. Môže pociťovať úzkosť, býva podráždený alebo trpí tzv. liekovou bolesťou hlavy.

 

Lekármi bez diplomu

Pacient so závislosťou na liekoch dokáže skonzumovať denne až niekoľkonásobok počtu tabletiek než býva predpísaná dávka. Ako sa vlastne dostane k obrovskému množstvu liekov? Často ide o voľno predajné druhy určené na krátkodobú liečbu, ktoré si však pacient aplikuje celé týždne i mesiace a vysoko tak prekračuje odporúčané množstvá. A v prípade liekov na predpis sa ľudia závislí na konkrétnom lieku utiekajú ku klamstvu. Dávajú si ho predpisovať od viacerých lekárov – praktického, neurológa a ešte iných špecialistov, a vymýšľajú si bájky, ako museli polovicu škatuľky dať príbuznému či susedovi, ktorý trpel akútnymi bolesťami. Alebo ich zháňajú neoficiálnymi cestami či cez internet. Podobným situáciám by mal postupne zabrániť elektronický systém predpisovania liekov, vďaka ktorému budú lekári lepšie informovaní o všetkom, čo sa týka pacienta. 

 

Nevyhnutnosť odbornej pomoci

Je dôležité, aby si okolie všímalo, či človek nezmenil svoje správanie. Vysoké dávky prípravkov pôsobia na centrálnu nervovú sústavu, zhoršujú schopnosť koncentrácie, spôsobujú celkový útlm a dokonca i problémy s motorikou a dezorientáciu. To všetko môže človeku závislému na liekoch komplikovať súkromný život i prácu. On sám však už ako každý pacient so závislosťou nedokáže situáciu reálne zhodnotiť, preto potrebuje odbornú pomoc a podporu blízkych.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada