01.11.2018 09:01

Jesenné lístie ako zdravotné riziko?

Mamina – Dieťa

 

Keď nie je sneh, postačí aj lístie. Deti to jednoducho milujú. Pobehať si v prírode, niekde v lese alebo v mestskom parku a v rámci jašenia sa vyskákať a vyváľať v kope lístie, ktoré teraz hojne padá zo stromov. No každý špás niečo stojí. A podobné radovánky môžu vyjsť aj poriadne draho.

Hovoríme o vzácnosti nevyčísliteľnej – o zdraví našich detí. Čo všetko môže ohroziť ich zdravie pri podobnej spontánnej hre? Aké riziká na nich zvyknú čakať v pestrofarebnej záľahe?

  • Občas sa v nich skrývajú drobné živočíchy, ako to už v prírodnom prostredí býva. Uhryznutie hlodavcom alebo kliešťom môže mať pre dieťa následky. Rovnako bodnutie hmyzom, ktorý bol malým šantiacim votrelcom vyrušený. Dieťaťu spôsobí minimálne nepríjemný opuch, ktorý zvykne svrbieť a bolieť.
  • Najväčším problémom je však prítomnosť plesní najmä na mokrom lístí, ktoré sa pri kontakte môžu dostať do dýchacích ciest dieťaťa. Najviac ohrození sú malí pacienti s astmou, ale aj všetky deti, ktoré majú oslabenú imunitu pre inú alergiu alebo po prekonaní choroby. Nákaza šíriaca sa vzduchom by mohla spôsobiť aj pľúcne ťažkosti.

 

Poznámka:

Zdrojom podobných problémov zvykne byť aj kopa lístia, ktoré sme vlastnoručne nahrabali pri upratovaní vlastnej záhrady a jej príprave na zimu. Treba ju čo najskôr odstrániť, pretože je hlavne pre menšie deti veľkým pokušením.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada