05.07.2018 11:22

Jed, ktorý lieči i skrášľuje

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

V posledných rokoch sa často skloňuje slovo botulotoxín v súvislosti s jeho aplikáciou do pokožky tváre a tým účinným odstraňovaním vrások. Málokto však vie, že korekčná kozmetika ho objavila vďaka skúsenostiam v zdravotníctve. Tento zázračný jed, nazývaný  klobásový, pomáha aj ľuďom, ktorí majú problémy so spazmami čiže s kŕčmi svalov.

Mnohí ľudia trpia neurologickými ťažkosťami, ktoré im komplikujú život. Distónia spôsobuje neovládateľné pohyby hlavou smerom dozadu i do boku, čo zhoršuje schopnosť pacienta komunikovať či pracovať. Príčinou je prenos nesprávnych podnetov z nervov na svaly a tiež porucha regulácie riadenia pohybu v hlbokých štruktúrach mozgu. Vplyvom preparátu s jedom, ktorý lekár pomocou injekčnej striekačky vstrekne do postihnutých miest, sa počet aj intenzita spazmov výrazne zredukuje. Botulotoxín preruší kontakt nervu so svalom a tým zablokuje exponovaný vzruch putujúci z mozgu. Výsledkom je nižšia aktivita svalu. Na podobný zákrok však treba chodiť pravidelne, pôsobenie jedu je len dočasné.

 

Po detskej obrne i po mozgovej príhode

K neurologickým ťažkostiam patria aj zášklby a mimické tiky, ktoré postihnutú osobu znevýhodňujú v spoločenskom kontakte. Botulotoxín sa však uplatňuje aj v iných medicínskych oblastiach. Pomáha napríklad deťom po mozgovej obrne, ktoré mávajú kŕče v nohách, a rovnako pacientom, ktorí po prekonaní mozgovej príhody majú neprirodzene zohnutú a nehybnú ruku, čo býva veľmi bolestivý stav.  Preparát s botulotoxínom je vykúpením aj pre ľudí, ktorí trpia poruchou prehĺtania pre zvýšenú aktivitu zvierača žalúdka, i tým, ktorí majú stiahnutý mechúr či jeho zvierač, prípadne kŕče análnych zvieračov alebo ktorých pre napätie v svaloch trápia urputné bolesti hlavy a chrbtice. A profitujú z neho aj pacienti, ktorí majú problém so strabizmom čiže škúlením. Už pred takmer 40 rokmi aplikoval jeden anglický oftalmológ botulotoxín do očných svalov pacienta a podarilo sa mu tak škúlenie u neho úspešne odstrániť. Jed sa používa aj u ľudí s blefarospazmom, ktorí pre kŕče v kruhovom očnom svale nedokážu udržať otvorené oko.

 

Kozmetické korekcie

Princíp prerušenia kontaktu nervu a svalu, ktorý tak zostane izolovaný od podnetov na pohyb, využíva už štvrťstoročie korekčná kozmetika. Preparát sa aplikuje hlavne do hlbokej vrásky na čele, do oblasti nad obočím a do mimických vrások okolo očí. Vďaka odblokovaniu svalu od vzruchov sa ani pri dynamickej mimike tváre vrásky neprehlbujú. Ba práve naopak, sčasti sa aj vyhladia. Odporúča sa však túto procedúru opakovať druhýkrát po 4 mesiacoch a potom každý rok jeden až dvakrát. Častejšia korekcia môže mať totiž za následok neprirodzený, strnulý výraz tváre. Čo nakoniec môžeme neraz sledovať na výraze známych a najmä ťažko starnúcich osobností zo sveta šoubiznisu. No dať si pichnúť preparát s botulotoxínom, v tomto prípade do podpazušia, si môže dať aj každý, ktorý sa nadmerne potí.

Ide o malé množstvá, ale ...

Množstvo jedu, ktorý sa dostane do svalu, je miniatúrne. V jednej ampulke sa nachádza 100 až 500 jednotiek a dávka, ktorá predstavuje vážne zdravotné komplikácie či dokonca otrávenie, by musela obsahovať 3-tisíc až 10-tisíc jednotiek. V každom prípade opatrnosť je na mieste. Sú ľudia, u ktorých by mohla hroziť alergická reakcia na botulotoxín ako na bielkovinu. A hoci sa jed môže dostať do krvného obehu len pri náhodnom porušení cievy, v samotnom svale zostáva navždy.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada