11.12.2016 22:17

Inzulín pomôže zastaviť rozvoj diabetu

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Takmer v každej rodine na Slovensku dnes žije aspoň jeden diabetik, touto diagnózou u nás trpí približne 400 000 ľudí. Inzulín si pravidelne aplikuje 30 až 40 percent pacientov s cukrovkou 2. typu. Odborníci ale tvrdia, že  táto liečba by prospela oveľa väčšiemu počtu týchto diabetikov. Najnovšie lekárske poznatky tiež potvrdzujú, že čím skôr sa pacientovi s diabetom nasadí inzulín, tým úspešnejšie je možné zastaviť rozvoj choroby a zabrániť vzniku diabetických komplikácií.

Počet diabetikov v SR sa za posledných dvadsať rokov výrazne zvýšil. K príčinám nárastu tohto ochorenia patria genetické faktory, nesprávny životný štýl, najmä nedostatok pohybu, nevhodná strava, stres a obezita. Žiaľ, až 8 z 10 prípadov diabetu 2. typu by bolo možné zabrániť zmenou životného štýlu. Pacienti majú po zistení diagnózy obavy z budúcnosti. Boja sa bolesti, zdravotných komplikácií aj ďalšieho života pod ustavičnou kontrolou. So správne liečenou cukrovkou sa však dá viesť plnohodnotný život. Skorá diagnostika a včasná, správne zvolená liečba spolu s dodržiavaním zásad životného štýlu, pravidelnou kontrolou hodnôt cukru v krvi a správnou výživou dokáže zabrániť vážnym komplikáciám diabetu alebo ich významne oddialiť.

 

Dôležitá je životospráva

Diabetes je ochorenie, ktoré sa dá udržať pod kontrolou vďaka pomoci diabetológov, podpore rodiny, ale najmä aktívnemu prístupu pacienta k svojmu  životu s cukrovkou. Spolu tvoria partnerský trojuholník. Všetky tri strany musia spolupracovať, ak jedna zlyháva, liečba nie je úspešná ani s najmodernejšími liekmi. Súčasťou liečby diabetu 2.typu je strava (diétne opatrenia), režimové a pohybové opatrenia a lieky. Podľa súčasných odporúčaní odborných spoločností je nevyhnutné začať s liečbou metformínom hneď pri diagnostikovaní cukrovky 2. typu. Dnes existuje mnoho skupín liekov na diabetes 2.typu, ktoré je možné rôzne kombinovať.

Rôzne druhy inzulínu ...

... sú nenahraditeľnou možnosťou liečby aplikujú sa raz, dvakrát či niekoľkokrát denne. Inzulín potrebuje 30– 40 percent pacientov s cukrovkou 2. typu. Odborníci ale tvrdia, že by táto liečba prospela oveľa väčšiemu počtu týchto diabetikov. Už niekoľko výskumov preukázalo, že včasný začiatok terapie inzulínom pomáha lepšie upravovať hladinu glukózy a dokonca aj zachovávať časť beta-buniek, ktoré v pankrease hormón inzulín produkujú. Najnovšie lekárske poznatky tiež potvrdzujú, že čím skôr sa pacientovi s diabetom nasadí inzulín, tým úspešnejšie je možné zastaviť rozvoj diabetu a zabrániť vzniku diabetických komplikácií (zlyhanie obličiek, slepota, amputácia dolných končatín, poškodenie ciev).Inzulín je tiež považovaný za najefektívnejšiu liečbu diabetu pri znižovaní vysokých glykémií. Jeho správne podanie (zahŕňajúce správnu dávku) dokáže rýchlo a účinne znížiť hladinu glykémie na požadovanú hodnotu.  Inzulínová liečba môže mať aj iné priaznivé metabolické vplyvy. Udržiavanie glykémie v normálnom rozmedzí je rozhodujúce nielen pre predchádzanie rozvoja chronických komplikácií diabetu 2. typu, ale aj pre celkový zdravotný stav. Hyperglykémia (vysoká hladina cukru v krvi) nebolí a pre mnoho pacientov platí „čo nebolí, nie je treba  liečiť". Je to však omyl, pretože vysoká glykémia má na telo zlý vplyv a vedie k vzniku tzv. neskorých komplikácií diabetu.

 

Príčina vzniku diabetu 2. typu

Diabetes druhého typu postupuje zároveň so znižovaním prirodzenej produkcie inzulínu. Beta-bunky, ktoré vyrábajú tento hormón v Langerhansových ostrovčekoch pankreasu totiž postupne znižujú svoju funkciu. V okamihu, keď človeku diagnostikujú diabetes 2. typu, už je pravdepodobne stratených 50 až 80 percent funkčnosti beta- buniek a deficit sa ďalej prehlbuje. Zhruba po šiestich rokoch od určenia diagnózy priemerný pacient už má iba štvrtinu normálneho počtu týchto buniek. S takouto minimálnou funkciou sa zvyšuje potreba podávania inzulínu. Ďalším problémom býva aj tzv. inzulínová rezistencia. Ide o jav, keď inzulín, ktorý koluje v tele pacienta, nefunguje.  V dobe diagnózy mnoho ľudí ešte má dostatok inzulínu, aby mohli úpravou životného štýlu a znížením hmotnosti dosiahnuť žiaduce hladiny glykémie. Výskumy však  ukazujú, že väčšina pacientov potrebuje začať s užívaním liekov a s aplikáciou inzulínu hneď na začiatku terapie.

 

Ako zistiť, že je čas začať s inzulínom?

Za hranicu používania inzulínu sa považuje hladina glykovaného hemoglobínu nad 7 percent. Dá sa povedať, že to je situácia, keď sa i napriek dodržiavaniu liečebného plánu a zdravého životného štýlu nedarí diabetes uspokojivo riešiť. Mnoho diabetikov má zábrany začať brať inzulín. Boja sa nárastu hmotnosti, hypoglykémií, majú strach z ihiel a tiež z toho, že inzulínová liečba obmedzí ich slobodu, aktivity a voľný pohyb. Ide však o zbytočné obavy. V spolupráci s lekárom je prechod na liečbu inzulínom zvyčajne bezproblémový a samotná liečba diabetikovi prospieva.

Dôležitou súčasťou liečby diabetu je aj pravidelné monitorovanie hladiny glukózy v krvi- selfmonitoring. Skúsenosti z diabetologických ambulancií ukazujú, že ak diabetik pozná svoju aktuálnu glykémiu, pomáha mu to dodržiavať diétne opatrenia a zásady životosprávy. Pacient môže aktívne ovplyvňovať svoje glykémie v bežnom živote. Vďaka selfmonitoringu sa  dokáže prispôsobiť aj pri výrazných zmenách denného režimu, ako sú dovolenky, cestovanie, sviatky, vyššia alebo neobvyklá fyzická aktivita.

Pravidelné kontrolovanie glykémií pomáha aj diabetológovi lepšie rozhodnúť o úpravách liečebného režimu a takzvane "ušiť pacientovi liečbu na mieru". Dobré výsledky glykémií potom motivujú pacienta pri ďalšej spoluúčasti na liečbe a dodržiavaní zásad správneho životného štýlu. Edukácia diabetika nekončí a neustrnie v jednom bode, jeho dialóg s lekárom musí pokračovať, pretože sa vyvíja aj jeho choroba a potreby. Ak je edukácia správna a pacient  dobre spolupracuje, mimo ordinácie by mal byť  "predĺženou rukou" lekára na základe jeho pokynov a odporúčaní.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada