27.10.2018 09:32

Infarkt sa môže týkať aj mladých ľudí

Krása a zdravie – K vitalite a zdraviu

 

Informácia o infarkte človeka z okolia alebo mediálne známej osobnosti nás vždy rovnako prekvapí. A pritom životný štýl, ktorý si väčšina dobrovoľne zvolí, takejto krajnej situácii doslova nahráva.

Z času na čas zaskočí svet správa o mladom talentovanom športovcovi, ktorému zlyhalo srdce. Náhle úmrtie vrcholových športovcov však nie je až tak nezvyčajná situácia. Dôvody bývajú rôzne. Niekomu napriek trénovanému organizmu ublíži priveľká fyzická záťaž zle rozvrhnutých tréningových dávok a inému nájdu až po tragickej udalosti skrytú vrodenú vadu, napríklad hypertrofickú myokardiu, ktorú by mohlo odhaliť pravidelné odborné vyšetrenie. Niektoré kluby však z finančných dôvodov na nákladné preventívne prehliadky s množstvom špeciálnych vyšetrení jednoducho rezignujú.

Príčinou však môže byť aj fakt, že dlhodobým tréningom získavajú na objeme všetky svaly, srdcový nevynímajúc. Podľa lekárov srdcový sval nebezpečne zhrubne a zväčší sa tak, že v zredukovanej ľavej komore sú venčité cievy utláčané, čo môže viesť napokon ku kolapsu.

Muži častejšie nedisciplinovaní

Pozadie infarktu má väčšinou široko spektrálny charakter. Príčinou býva stres, zlé stravovacie návyky, najmä prevaha mastných jedál, absencia zeleniny a ovocia, tiež fajčenie, alkohol, vysoký krvný tlak, prítomnosť tukov a cholesterolu v krvi, prípadne genetická predispozícia. Dynamický životný štýl s množstvom zlozvykov, ktorým človek ignoruje potreby svojho organizmu, napokon žne ovocie. Veková kategória rizikových pacientov sa znižuje. V ambulancii u kardiológa sa ocitajú 33 až 35-roční mužov po infarkte, neraz z podnikateľskej sféry, ktorí sa však ani po negatívnej skúsenosti nechcú vzdať hektického životného tempa.

Pacient po infarkte musí byť disciplinovaný - musí brať lieky najmä na ochranu ľavej komory, na zníženie tukov v krvi, na úpravu hypertenzie a prípadne na liečbu cukrovky. Po čase by mal absolvovať kúpeľnú liečbu a ak má nadváhu, mal by dodržiavať diétu a vôbec sa striedmo a zdravo stravovať. A v prvom rade by sa mal vyvarovať stresu, vzdať sa fajčenia a alkoholu, venovať sa vhodným pohybovým aktivitám a celkovo sa upokojiť a zvoľniť životné tempo. Zďaleka nie všetkým pacientom po infarkte sa podarí všetky lekárske odporúčania zaradiť do štýlu života.

Infarktu sa nevyhnú ani ženy

Kedysi bol infarkt doménou mužov, v posledných rokoch však pre náhle zlyhanie srdca končia v nemocnici aj ženy. Pôvodný názor, že ženu do obdobia menopauzy pred infarktom chránia hormóny, tak celkom už neplatí. Aj ženy prijali do svojho štýlu života nezdravé zvyky, ktoré im zvyšujú krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi a tým aj pravdepodobnosť tohto zdravotného problému už v mladšom veku.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada