11.12.2019 18:41

Imelo je živým symbolom šťastia

Zelený domov – Váza plná kvetov

 

K Vianociam patrí neodmysliteľne aj imelo. Konáriky tejto rastliny si zvykneme dávať postriebrené alebo pozlátené do vázy a položiť na štedrovečerný stôl. Alebo ako zelené ho pridáme k vianočnému aranžmánu z čečiny a tradičných ozdôb.

Kde vlastne rastie

Imelo symbolizuje v prvom rade šťastie a najmä tomu, kto ho dostane do daru. Hovorí sa, že intenzitu šťastia určí dostatok bielych bobuliek na konárikoch. Imelo je v podstate čiastočne parazitujúci ker na ihličnatých i listnatých starších stromoch. Zvykne sa vyskytovať na lipách, javoroch, topoľoch, vŕbach, ale i na smrekoch, boroviciach a jedliach. Na Slovensku rastie iba imelo biele, ktorého bobule dozrievajú v decembri. Rastlina pôsobí dekoratívne, preto býva príťažlivým prvkom sviatočného dizajnu našich domovov. Ale pozor na bobule, ktoré sú jedovaté. Najmä v domácnosti, kde je malé dieťa alebo zvieratko, či už mačka alebo psík.

 

Ako vznikla legenda

S imelom sa spája mnoho mýtov. V minulosti mu prisúdili magické účinky, preto ho zvykli v príbytkoch vešať ako ochranu pred zlými silami a ohňom. Deťom sa kládlo pod vankúš, aby mali krásne sny. Zvyk bozkávania muža a ženy pod imelom na Štedrý deň pre šťastie a lásku prišlo z Anglicka, zakladateľmi tradície boli Kelti. Imelo si cenili a magickú moc mu pričítali aj súčasníci antiky. Dokonca sa často spájalo s biblickými udalosťami. Podľa jednej z legiend, vyrezal Jozef kolísku pre malého Ježiška zo stromu, ktoré malo byť práve imelom. A po 33 rokoch z tohto istého stromu spravili Rimania kríž, na ktorom ukrižovali dospelého Ježiša. A strom sa preto od hanby zmenšil na malý krík, ktorý musí živoriť na iných drevinách. Je tak symbolom života kresťanov, ktorí sa obrazne živia Kristovým telom.

Lieči viaceré ťažkosti

K tajomnosti tejto rastliny pomohla aj prítomnosť liečivých látok, preto sa imelo používalo v ľudovom lekárstve pri znižovaní krvného tlaku alebo liečení hnisavých rán a vredov. Odvar z plodov sa podáva deťom, ktoré majú problémy s hlístami. Aj v modernej medicíne našiel uplatnenie. Vyrábajú sa z neho liečivá proti chorobám žalúdka, srdca i močových ciest. A dokonca sa ním úspešne zmierňujú menštruačné problémy a ťažkosti v období klimaktéria.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada