29.04.2017 11:08

Ignorovať riziko žltačky sa nevypláca

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Väčšina z nás má jasno. Problém žltačky sa ich netýka. V skutočnosti môže byť veľmi blízko a spôsobiť vážny zdravotný problém komukoľvek z nás alebo našich blízkych. Spôsob, ako sa jej vyhnúť, je eliminovať rizikové faktory. No tie treba v prvom rade poznať.

 

Podceňovať riziká sa nevypláca. Žltačka alebo hepatitída nie je iba problém kože a očného bielka, ktoré zožltnú, čo je charakteristickým príznakom. Je to v prvom rade problém pečene a jej poškodenia. Pretože hostiteľské bunky pre vírusy sú práve tie pečeňové a rýchlo sa šíriaci infekčný zápal ich úspešne likviduje. Výsledkom môže byť cirhóza čiže tvrdnutie pečene, výrazné zhoršenie jej funkčnosti a prípadne aj rozvoj rakoviny tohto orgánu. Všetko život ohrozujúce situácie. Napokon svetová štatistika je rovnako neúprosná. Ročne sa nakazia až 2 miliardy ľudí a toto ochorenie je na desiatom mieste v zozname príčin úmrtia - každý rok zomrie 500-tisíc až milión ľudí na následky chronickej hepatitídy typu B, cirhózy či rakoviny pečene.

 

Na dovolenke, ale i doma

Blíži sa obdobie, keď sa bude presúvať obrovská časť populácie do iných častí sveta. A práve exotické krajiny, pre nás Európanov obzvlášť príťažlivé, sú v tomto smere najviac rizikové. Známy je prípad v egyptskej Hurgade, kde sa v jednom hoteli pred deviatimi rokmi infikovalo hepatitídou typu A až 331 hostí, zdrojom bola prírodná  pomarančová šťava. No ani doma nie sme chránení. Žltačku si môžeme priniesť z návštevy fitka, z dopravného prostriedku alebo i z práce. Stačí jeden kolega, ktorý je nosičom infekcie a ktorý navyše nedodržiava zásady hygieny. Riziko žltačkovej nákazy zvyšujú i záplavy a v niektorých okresoch aj katastrofálne hygienické podmienky, v ktorých niektorí spoluobčania žijú. Aké konkrétne infekcie nás v bežnom živote ohrozujú?

 

Hepatitída typu A:

Vírus sa prenáša dotykom neumytej ruky a úst. Ak sa dotkneme infikovaného miesta (kľučka na dverách, rukoväť nákupného košíka, držadlo v trolejbuse) a znečistenou rukou kontaktujeme ústa alebo chytíme jedlo, ktoré následne skonzumujeme, vírus sa dostane cez tráviaci systém do pečene, kde sa rozmnoží. Zdrojom môže byť aj samotné jedlo kontaminované nosičom vírusu, alebo voda, vrátane tej, v ktorej sa kúpeme. Všetko riziká na prvý pohľad ideálnej dovolenky.

Príznaky sú podobné ako pri iných vírusových ochoreniach – nevoľnosť, horúčka, nechutenstvo, únava, bolesti brucha, hnačka, no po 2 až 3 dňoch sa objaví aj ožltnutie očných bielkov, tmavý moč a svetlá a hnačkovitá stolica.

Po zistení príčiny na základe testov musí byť pacient hospitalizovaný na infekčnom oddelení a dodržiavať pečeňovú diétu. Dostáva tiež infúzie s výživnými látkami a lieky na podporu činnosti pečene a na regeneráciu pečeňových buniek. Liečba trvá asi 10 dní, pacient však musí ešte istý čas dodržiavať prísnu diétu.

Tento druh nákazy našťastie nevyvoláva chronické poškodenie pečene.

 

Hepatitída typu B:

Vírus tohto druhu ochorenia je stokrát infekčnejší ako HIV vírus. Prenáša sa infikovanými telesnými tekutinami, ako je krv, semeno, vaginálne sekréty, moč, sliny, materské mlieko i slzy. Na infikovanie stačí mikroskopické množstvo krvi, ktorá sa po kontakte dostane do tela prostredníctvom drobného záderu alebo iného kožného defektu. Krv môže byť aj zaschnutá, niekoľko týždňov stará.

K prenosu zvykne dôjsť aj pri použití infikovanej ihly (transfúzia, dialýza, aplikácia drogy, akupunktúra) a tiež pri skrášľovacích technikách, ako je piercing či tetovanie, ktoré si mnohí turisti dávajú robiť v často vysoko rizikových ázijských, juhoamerických a afrických krajinách.

Problémom môže byť aj nechránený sex s náhodným  partnerom na dovolenke pri mori.

Špeciálnou kategóriou je matka infikovaná týmto vírusom. Nenakazí síce dieťa počas tehotenstva, ale v priebehu pôrodu, preto musia byť lekári na túto situáciu pripravení. A reálne je aj infikovanie dojčaťa materským mliekom.

A istí si nemôžeme byť ani pri používaní spoločných kuchynských riadov, predmetov osobnej hygieny (uterák, zubná kefka, holiaci strojček, hrebeň) a pomôcok na manikúru či pedikúru v domácnosti s infikovanou osobou.

Hepatitída typu B je nebezpečná aj preto, že hrozí rozvoj chronickej infekcie pečene, ktorá môže mať za následok vznik cirhózy tohto orgánu alebo pečeňového karcinómu. A jeho zákernosť je vyjadrená aj inkubačnou dobou. Ochorenie sa môže prejaviť po 6 týždňoch až 6 mesiacoch, keď už ťažko zistiť skutočný pôvod nákazy. A navyše klasické symptómy prebiehajú vo forme ľahkého ochorenia s chrípkovými príznakmi a tráviacimi ťažkosťami, ktoré si často riešime dostupnými voľne predajnými liekmi. Na vážnosť infekcie sa neraz príde až v čase, keď pečeň vážne poškodená.

Liečba spočíva v diéte, pokoji na lôžku a podávaní protizápalových a protivírusových liekov.

 

Pečeň je dôležitá pre...

  • ... premenu vstrebaných cukrov, tukov a bielkovín
  • ... odčerpávanie toxických látok z krvi
  • ... tvorbu žlče
  • ... ukladanie železa
  • ... vstrebávanie vitamínov
  • ... zásobovanie glukózy
  • ... reguláciu hladiny cholesterolu
  • ... filtráciu i zrážanie krvi

Ako sa ochrániť?

V prvom rade treba dodržiavať vždy a všade základné hygienické zásady. Pravidelné umývanie rúk po príchode z exteriéru alebo pred jedením a samozrejme vždy po použití toalety by malo byť úplnou samozrejmosťou. O všetkom rozhodujeme my sami. Či budeme riskovať krátkodobý intímny vzťah s neznámym človekom, či si dáme urobiť kerku v nedôveryhodnom tetovacom štúdiu niekde v Malajzii, či budeme konzumovať jedlo od pouličných predajcov v rizikových zónach alebo či začneme užívať tvrdé drogy. V každom prípade však máme ešte jednu preventívnu možnosť, ako sa zodpovedne postarať o svoje zdravie. Pred neželanou infekciou, ktorá môže náš život výrazne skomplikovať a dokonca i skrátiť, nás dokáže ochrániť očkovanie. Existuje aj kombinovaná vakcína proti hepatitíde A i B.

 

Poznámka:

Svetový deň hepatitídy, ktorý Svetová zdravotnícka organizácia pripomína svetu od roku 2008 vždy 19. mája,  vznikol na podnet Svetovej aliancie pre hepatitídu (WHA). Cieľom je zvýšovať celosvetové povedomie o tomto životu nebezpečnom ochorení a podporiť tak jeho prevenciu, diagnostiku a liečbu.

 

 redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada