30.08.2019 10:48

Ideálna školská taška

Mamina – Dieťa

 

A máme tu opäť koniec prázdnin. Čas, ktorý vždy postaví do pozoru všetkých rodičov školopovinných detí. Posledné dni pred začiatkom školského roka začínajú okupovať papiernictvá, aby zabezpečili pre svojho malého či väčšieho školáka všetky potrebné veci a pomôcky.

Aktuálnym pre mnohých je aj kúpa novej školskej tašky. Výber netreba určite podceňovať. Veľkosť a celkový typ tašky môže ovplyvniť zdravie dieťaťa. Veď ju bude nosiť denne celé mesiace. Zásadou je zvoliť tašku z odľahčeného materiálu, ktorej hmotnosť nepresahuje 10 percent hmotnosti dieťaťa. Túto podmienku treba dodržať obzvlášť u malých školáčikov, ich taška by mala vážiť maximálne 1200 g a niektorí výrobcovia sa dokážu dostať aj pod kilogram. Navyše by mali byť samozrejmosťou širšie polstrované popruhy a anatomicky vytvarovaná zadná časť batohu, ktorá bráni vzniku deformitám na chrbtici. Dôležité je aj pravouhlé spojenie pevnej chrbtovej časti s dnom aktovky, aby jej obsah neťahal dieťa dozadu, čo spôsobuje často neprirodzený predklon.

 

Kam za nákupom

Najskôr do niektorého z obchodných centier, kde sa dajú školské tašky kúpiť v supermarketoch, špecializovaných obchodoch s písacími potrebami, v športových predajniach a v hračkárstvach. Odborníci odporúčajú a rozumní rodičia vedia, že školský ruksak treba kupovať s dieťaťom. Ono samé má participovať na výbere, pretože ho bude počas celého roka či dokonca niekoľkých akceptovať ako každodennú súčasť svojho života v súvislosti so školskými povinnosťami. Preto mu ich môžeme trochu uľahčiť taškou, ktorá sa mu páči. A čo je dôležitejšie, školák si ju aj vyskúša a zistí, ako mu sedí na ramenách a chrbte. Treba však do nej pred testovaním umiestniť kôpku zošitov, ktorých sa v takomto obchode určite nájdu, aby bola záťaž reálna. Alternatívou je pohľadať správnu školskú tašku cez internet, kde je výber najbohatší. Odpadá však šanca si tašku fyzicky vyskúšať. Na druhej strane tovar zakúpený on-line sa dá do 14 dní vrátiť.

 

Nezabudnite...

... na reflexné prvky, odrazky vpredu a pásiky po bokoch tašky, ktoré môžu v zlom počasí pri zhoršenej viditeľnosti vašu dcéru či syna zachrániť. Platí to najmä pre deti, ktoré musia prekonávať v meste cestou do školy križovatky a prechody cez frekventované úseky, nehovoriac o školákoch z vidieka, ktorí sa často pohybujú v blízkosti hlavných cestných ťahov.

Poznámka:

Starší školáci a študenti ocenia, ak je školský batoh viacúčelový a obsahuje dostatok vreciek a priehradiek na umiestnenie mobilu, kľúčov alebo desiaty. Navyše by takýto vak nemal veľmi pôsobiť ako školský, jednoducho mladí si na imidž potrpia. Keď zdvíha ich sebavedomie, prečo nie?

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada