18.04.2023 10:20

Ide sa na Expedíciu Medíkovo!

Vďaka Lidlu absolvuje desať tried zo základných škôl koncoročný výlet do Včelieho kRaja

 

Užitočný hmyz, a najmä včely ako významné opeľovače, sú veľmi dôležitou súčasťou zdravej prírody. Lidl ponúka každý jeden deň svojim zákazníkom široký výber čerstvých a kvalitných potravín. To diskont dokáže aj vďaka usilovnej práci včiel a iného opeľujúceho hmyzu, pretože práve od nich závisí množstvo a kvalita mnohých potravín. Včely sú teda mimoriadne dôležitou súčasťou životného prostredia. Lidl chce prispieť k tomu, aby čarovný svet včiel spoznali aj žiaci základných škôl. Rozhodol sa preto usporiadať Expedíciu Medíkovo, nad ktorou prevzali záštitu Ministerstvo životného prostredia a tiež Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu.

Expedícia Medíkovo je súťaž pre základné školy o celodennú exkurziu do envirocentra v Liešnici pri Kokave nad Rimavicou. Desať víťazných tried absolvuje koncom školského roka naozaj bohatý program, pričom všetky náklady hradí Lidl. Viac prezdradil Dávid Turčáni, autor projektu Včelí kRaj: „Deti si môžu vyskúšať, aké je to byť na jeden deň včelárom, zistiť čo všetko obnáša takáto práca, nahliadnuť do úľa a spoznať včeliu rodinu. Oboznámia sa s tým, prečo sú pre nás včely také dôležité, zoznámia sa so včelími produktami, ochutnajú rozličné druhy medov a vlastnoručne si vyrobia sviečku na pamiatku. To všetko v bezpečných celotelových kombinézach bez rizika uštipnutia a s veľkými zážitkom, že vyzerajú ako kozmonauti. Žiaci a žiačky strávia deň v krásnej prírode, plný nových zážitkov a poznatkov a na záver si možno tiež povedia, ako sa nám neraz stalo, "toto bol najlepší deň môjho života.“

 

Zapojiť sa je naozaj jednoduché, súťažiť môže ktorákoľvek trieda zo základnej školy na Slovensku. Stačí ak triedny učiteľ vyplní prihlasovací formulár a pošle ho na určenú adresu. Začiatkom mája bude pod dohľadom notára vyžrebovaných desať víťazov. Smutní však nemusia byť ani tí, ktorí nevyhrajú. Pretože na stránke projektu https://spolocenskazodpovednost.sk/zachovanie-biodiverzity/expedicia-medikovo sú k dispozícii materiály Včelia škola, ktoré vznikli v spolupráci s OZ Včelí kRaj. Cieľom je poskytnúť deťom a mládeži  zaujímavé znalosti o včelách, ich potrebách a ich význame pre prírodu a pre nás ľudí. Výsledkom by mala byť práve  zvedavosť a chuť objavovať, čo môžu vidieť, zažiť a pochopiť v prírode, v našich záhradách a na mnohých iných miestach okolo nás.

 

„Chceme sa zamerať aj na vzdelávanie, aby sme mohli spoločne šíriť poznanie o dôležitosti včiel a iného opeľujúceho hmyzu a vytvoriť pre ne viac miesta v našej prírode. Budeme radi, ak si deti a ich rodičia spríjemnia čakanie na výsledky súťaže práve zaujímavými informáciami o včelách, ktoré zaručene chytia malých, ale aj veľkých včelárov.  Dozvedia sa, ako včely žijú, čo jedia a kde bývajú. Dozvedia sa aj to, prečo sú pre nás a pre prírodu také dôležité,“ povedala Zuzana Sobotová, senior konzultantka pre CSR projekty v Lidli.

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada