08.05.2018 15:21

Hypertenzia trápi už i mladých

Aktuality

 

Hypertenzia patrí medzi novodobú epidémiu, je označovaná ako tiché ochorenie bez príznakov a postihuje viac ako 40% dospelých vo veku už od 25 rokov. Je bežným ochorením a dokonca až polovica pacientov s vysokým krvným tlakom môže byť nediagnostikovaná. Ak sa cielene nesleduje a nelieči, stáva sa problémom aj pre starších i pre mladších ľudí a je obrovskou ekonomickou i sociálnou záťažou.

Hypertenziu definujeme ako zvýšený krvný tlak a vyskytuje sa vtedy, keď sú cievy trvalo pod zvýšeným tlakom. O vysokom krvnom tlaku hovoríme už pri hodnotách od 140 mmHg. Čím je tlak krvi vyšší, tým závažnejšie riziká hrozia. Každý vzostup tlaku krvi o 20/10 mmHg zvyšuje riziko kardiovaskulárnej  mortality až dvojnásobne. Celkovo postihuje 2 z 5 mužov alebo žien, pritom muži môžu mať mierne zvýšené riziko vzniku. Patrí medzi najdôležitejšiu príčinu vzniku kardiovaskulárnych ochorení a výskytu mŕtvice na celom svete.

 

Klasické rizikové faktory

Dôvodom hypertenzie môže byť rodinná predispozícia, ale aj zlý životný štýl. Stáva sa už problémom aj pre mladších ľudí. Mladí ľudia zároveň príznaky tohto problému nepoznajú, pripisujú ich stresu a iným diagnózam. Podceňujú aj kontrolu svojho krvného tlaku - ak si ho aj zmerajú a zistia vysokú hodnotu, považujú ju za náhodu, nie za ochorenie. Medzi najčastejšie rizikové faktory hypertenzie patrí vek, pohlavie, nadmerné užívanie alkoholu, nedostatočnú fyzickú aktivitu, nadváhu a obezitu, vysoký príjem soli a stres.

 

Kontrola a liečba hypertenzie

Pravidelná kontrola a meranie krvného tlaku je jediný spôsob, ako môžeme ochorenie diagnostikovať. Je to pritom veľmi jednoduché a rýchle. Detekciou vieme zistiť aktuálny stav a zvládať či dokonca znížiť kardiovaskulárne riziko. Pokiaľ sa vysoký krvný tlak nelieči, môže sa prejaviť až cievnou príhodou vo forme mozgovej porážky alebo srdcového infarktu či vážnym poškodením obličiek.

Ak trpíte vysokým tlakom, je nevyhnutné začať sa liečiť a v liečbe pokračovať aj pri dosahovaní cieľových hodnôt. Viac ako 75 % pacientov potrebuje na dosiahnutie cieľových hodnôt tlaku kombinovanú liečbu. Ak pacienti potrebujú viacero liekov, zvyčajne liečbu nedodržiavajú správne, upravujú si dávkovanie alebo niektorý z liekov prestanú brať úplne. Prerušenie liečby pri hypertenzii je však nebezpečné a môže ohroziť ich život. Už vynechanie jednej dávky môže spôsobiť nekontrolované prudké zvýšenie tlaku krvi. Riešením môžu byť napríklad fixné kombinácie - spojenie dvoch alebo troch liečiv v jednej tabletke. Majú viacero výhod - znižuje sa počet užívaných tabliet a zvyšuje sa tak ochota pacientov liečiť sa a zároveň sa zlepšuje kontrola tlaku krvi čím stúpa efektivita liečby. 

Kampaň upozorní na problém

Občianske združenie Únia pre zdravšie srdce sa tento rok zapojila do celosvetového pilotného projektu s názvom #pretozetitohovorim, #becauseIsayso zameraného na prevenciu a kontrolu vysokého krvného tlaku.  Celosvetovo je máj mesiacom povedomia o hypertenzii a počas celého mesiaca sa budú dať na vybraných miestach po celom svete realizovať bezplatné merania krvného tlaku. Dôležitým prvkom v tejto kampani je, že iniciatíva starostlivosti sa otočí. Deti vyzvú svojich rodičov k prevencii a kontrole vysokého krvného tlaku. Odporučia svojim rodičom správnu a včasnú starostlivosť o svoje zdravie a vyzdvihnú dôležitosť prevencie. Nestačí však rodičom povedať „choď si skontrolovať svoj krvný tlak, pretože ti to hovorím“, treba im aj trpezlivo vysvetľovať dôvody, pre ktoré je prevencia a liečba vysokého krvného tlaku nutná. Našim jednoznačným spoločným cieľom je, aby sme tu boli spolu čo najdlhšie. Na celom území Slovenska, počas Svetového dňa hypertenzie dňa 17.5.2018, budú k dispozícii vo vybraných  sieťach lekární Benu a Apotheke bezplatné merania tlaku.

O presných miestach bezplatného merania krvného tlaku, o kampani, ako aj o ochorení hypertenzie sa dozviete viac na www.pretozetitohovorim.sk, www.presrdce.eu  alebo www.becauseIsayso.net

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada