06.09.2016 09:47

Hrozienka vlastnej výroby

Varenie – Skladovanie

 

Nie každý, kto má na záhrade pár koreňov vinnej revy, si z hrozna robí víno. Niekto preferuje skôr konzumáciu šťavnatých sladučkých bobúľ. A v snahe profitovať z tohto druhu ovocia si potom časť úrody usuší na zimné obdobie.

Sušenie je prirodzená technológia spracovania ovocia, pri ktorom dochádza k odpareniu vody spôsobujúcej inak hnilobné a kvasné procesy a pri ktorom sa zároveň jeho chuť zintenzívni. Sušiť bobuľové ovocie nie je náročné. Dokonca jednoduchšie než v prípade jabĺk či marhúľ, ktoré treba nakrájať. Sušiť celé bobule môžeme v sušičke ovocie a zeleniny alebo v trúbe na plechu vystlanom papierom na pečenie, ale zásadne s pootvorenými dvierkami (treba do nich vložiť varešku), aby mohla unikať para. Treba však rátať s tým, že pri takomto spôsobe sušenia strácajú plody rýchlo vlhkosť, čím stráca viac živín. Dobrou alternatívou je preto sušenie hroznových bobúľ na slnku, čo však trvá dlhšie. Ak je navyše jeseň daždivá, proces sa spomalí alebo sa bobule dosť nevysušia a na uskladnených sa potom  môže tvoriť pleseň.

 

Ako hrozienka skladovať

Uschovať ich treba v nádobe, ktorá sa dá dobre zavrieť. Sklenená dóza s vrchnákom, ktorá sprostredkuje rýchlu informáciu o množstve i kvalite zásob, je praktická. Ale skôr pre kratšie skladovanie, lebo sušené plody sú citlivé na slnko, strácajú potom vitamíny i aromatické látky. Lepšia je preto kvalitná plastová nádoba alebo plechovka s vrchnákom, aby hrozienka neabsorbovali vlhkosť z okolia. Umiestniť sušené ovocie vrátane hrozienok môžeme do vrecúšok z bavlny a zavesiť v komore alebo v inej chladnejšej a tmavej miestnosti.

 

Poznámka:

Pred umiestnením  šťavnatých hroznových bobúľ do sušičky sa odporúča namočiť ich asi na hodinu do vody, potom šupka popraská a hrozno sa vysuší skôr.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: everystockphoto.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada