05.11.2018 09:41

Hloh pomáha posilňovať srdce

Zdravie a krása – Keď lieči príroda

 

Prevencia je najlepšia ochrana pred chorobami. Tie srdečné pomôže zaháňať hlohyňa, ktorá ako hustý krík zvykne skrášľovať naše záhrady, ale často rastie aj vo voľnej prírode.

Hloh si už stáročia vážili aj bylinkári, niektoré kmene ich dodnes žujú surové ako zdroj dobrej výživy. A v 19. storočí jeden írsky lekár prišiel s novou tézou, že je to rastlina užitočná najmä pre naše srdce. A úspešnou liečbou svojich pacientov to aj potvrdil.

 

Výhra pre srdce

Dnes už vedci spresnili dôvody tohto priaznivého účinku. Látky, ktoré hloh obsahuje, prekrvujú srdcový sval a zlepšujú prekrvenie vencových tepien a následne lepšie využitie kyslíka v cievnom systéme. Tým zabraňujú tvorbe aterosklerotických plátov vo vnútri ciev, zlepšujú cirkuláciu krvi a pomáhajú znižovať krvný tlak. Bobule hlohu pomáhajú stabilizovať srdcový rytmus, čím si vyslúžili aj záujem pacientov po infarkte. Navyše majú dobré účinky na posilňovanie obranyschopnosti organizmu v chrípkovom období a zároveň zlepšujú náladu potláčajú depresiu i úzkostné stavy.

 

Ako z hlohu získame užitočné látky?

Z bobúľ sa môžeme vylúhovať čaj, ale častejšie sa používajú na prípravu liečivého lekváru, vína či likéru. Na jar, najmä v apríli a v máji zbierame kvety a listy hlohu, z ktorých potom varíme účinné čaje. Popíjať by ho mali aj vysokohorskí športovci a horolezci, pretože pomáha zlepšovať zásobovanie srdca kyslíkom vo veľkých výškach, kde je riedky vzduch.

TIP: Ak chceme zbierať bobule hlohu, radšej počkajme do prvých mrazíkov, dužina vplyvom chladu získa lahodnejšiu chuť. Bobule treba nechať sušiť voľne, nikdy nie v teplej rúre, pretože by z nich zostali hnedasté tvrdé guľôčky.  

 

Poznámka:

V minulosti sa hloh využíval často na vytvorenie prirodzenej akustickej zábrany. Živý plot z tŕňových kríkov, ktoré môžu dosahovať výšku až 8 metrov, dokáže izolovať obydlie od negatívnych zvukov zvonku a zabezpečí jeho obyvateľom pokojnejší spánok.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.morguefile.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada