09.07.2016 15:13

Hlavu si pred slnkom chráňte!

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Tieto dni budú výnimočnou záťažou pre náš organizmus. Komplitujú to extrémne horúčavy, ktoré nás podľa meteorológov čakajú.

Napriek častým odporúčaniam lekárov a informáciám o desiatkach kolapsov denne, mnohí si podobné informácie k srdcu veľmi neberú. Možno si ešte preventívne vezmú ľahšie šaty a pribalia do tašky pollitrovku minerálnej vody, no na ochranu hlavy zabúdajú. Najrýchlejšou cestou, ako sa ocitnúť v sanitke, nie je iba nedostatočný pitný režim, ale aj pohyb na priamom slnku bez akejkoľvek pokrývky. Vtedy totiž dochádza k prehriatiu hlavy, čo je mimoriadne nebezpečná situácia pre mozog ako citlivý orgán. Prudké slnko pri dlhšom pôsobení môže poškodzovať mozgové bunky.

 

Zo slnečnej expozície úžeh

Pri pobyte na priamom slnku nám hrozí úžeh, pri  ktorom stúpa telesná teplota a objavujú sa obehové i neurologické ťažkosti. K najčastejším symptómom patrí bolesť hlavy, závrate, zrýchlenie srdečnej činnosti, sčervenanie pokožky hlavy. Vo výnimočných prípadoch môže viesť tento problém k opuchu mozgu. Najviac ohrození sú starí ľudia, malé deti, pacienti so srdcovo-cievnymi problémami a ľudia s bielou pokožkou.

Ľahká rada

Keď už chceme stráviť slnečné letné dni vonku, nemali by sme vychádzať z domu bez nejakej pokrývky hlavy. Môže to byť slamený alebo textilný klobúk, špeciálne uviazaná šatka alebo šiltovka. Podobných modelov, ktoré sú slušivým módnym doplnkom, ale i užitočnou ochranou, ponúkajú obchody s oblečením na tucty. A rovnako úspešní budeme vďaka slnečníku, ktorého úlohy sa však pokojne zhostí aj dáždnik. Hanbiť sa netreba. Podobnú ochranu pred slnkom používajú v týchto dňoch aj zahraniční turisti v bratislavských uliciach, najmä Japonky sú tým povestné.

 

Prvá pomoc:

Ak pociťujeme nevoľnosť, chce sa vám vracať a rozbolí vás hlava, vyhľadajme okamžite chládok. Najlepšie klimatizovaný interiér alebo aspoň tôňu stromu. Začnime piť po dúškoch vodu a studenou si ovlažme krk i hlavu. To platí najmä pre ľudí, ktorí nedisponujú bohatou hrivou, a obzvlášť pre pánov, ktorí majú lysinu a dopriali si ten luxus chodiť po ulici vypálenej slnečnými lúčmi bez šiltovky či slušivého slameného klobúka.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada