Herpes čaká na príležitosť
Zdravie a krása – Starostlivosť o telo
Herpes alebo opar je jednou z najrozšírenejších infekcií. Odborníci dokonca predpokladajú, že vírusom herpesu je infikovaných viac ako 90 percent obyvateľstva tejto planéty, ale symptómy ochorenia sa plne rozvinú len u štvrtiny. Zdrojom býva nákaza zo špiny cez poranenú kožu a sliznicu alebo kvapôčková infekcia po kontakte s nositeľom vírusu.
Vírusy prežívajú ako celoživotný rezervoár v nervových bunkách. Za predpokladu vhodných podmienok sa rozmnožia. Podnetom môžu byť popáleniny a iné zranenia, horúčka, stres či UV žiarenie. Častejšie sa zdravotný problém prejaví v jarnom období, keď je človek po zime vyčerpaný a má oslabenú imunitu. Ale mnohí ním trpia aj v zimných mesiacoch.
Zóny citlivé na herpes
Herpes postihuje aj genitálie, oči a okolie pása, niektorí pacienti majú zväčšené a nadotyk bolestivé lymfatické uzliny na krku. No väčšina ľudí ho pozná ako zdravotný a estetický hendikep v súvislosti s perami. Problém začína svrbením a pocitom napätia prevažne na okraji pier, kde sa na podráždenej pokožke neskôr ukáže zoskupenie niekoľkých bolestivých pľuzgierikov naplnených tekutinou. Sprievodnými ťažkosťami býva často prechladnutie a horúčka. Pľuzgiere po pár dňoch vyschnú do chrasty, ktorej sa človek zbaví do dvoch týždňov. Tento problém sa potom každoročne vracia, pretože človek sa vyliečením lokálneho problému vírusu nezbaví.
Ako s problémom bojovať?
- Preventívne je potrebné chrániť si pery pred slnkom a silným vetrom.
- Herpes vysušíme pomocou špeciálnej pasty s obsahom antiseptika.
- Kožu okolo oparu treba udržiavať v čistote a suchú.
- Dobrou pomôckou sú ľadové obklady, pretože chlad zmierňuje zápal.
- Účinným prostriedkom je lyzín, ktorý sa v prirodzenej podobe vyskytuje v mliečnych výrobkoch, pivných kvasniciach a zemiakoch.
- Naopak sa treba vyhýbať konzumácii čokolády, kolových nápojov, arašidov, zeleného hrášku, želatíny, piva a kešu orieškov, ktoré obsahujú arginín, aminokyselinu podporujúcu šírenie herpesového vírusu.
- V čase infekcie je lepšie nepoužívať rúž na pery, a pri nanášaní mastí a odličovaní treba používať pre riziko prenosu radšej jednorázové vatičky a tampóny.
- Nezabudnime vymeniť zubnú kefku, aby sa vírus nešíril.
- Zdrojom môže byť aj zubná pasta, ktorá sa pri otvore dostáva do kontaktu s kefkou, lepšie je preto používať menšie balenia a v prípade infekcie tubu okamžite vymeniť.
Dôležité zdravotné opatrenia
- Pľuzgieriky nikdy nedráždime, oparu sa zásadne nedotýkame.
- Ak začnú pľuzgieriky hnisať, treba navštíviť lekára, ktorý predpíše antibiotiká, lokálna dezinfekcia už asi nepomôže.
- Pre vysoké nebezpečenstvo nákazy sa treba vyhýbať dotykov s inými ľuďmi a dodržiavať úzkostlivo hygienu, pri zanesení druhotnej infekcie do oparu sa priebeh liečby môže zhoršiť.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com
—————