26.10.2015 16:19

Hemofilici sa vzdelávali

Aktuality

 

Slovenské hemofilické združenie (SHZ) v spolupráci so spoločnosťou  Baxter Slovakia, s.r.o. zorganizovalo v októbri dvojdňovú vzdelávaciu konferenciu pod názvom „Jesenné stretnutie s odborníkmi“. Išlo o pilotný projekt určený členom združenia a ich rodinným príslušníkom.

Súčasťou konferencie bolo päť prednášok a tri workshopy zamerané na zlepšenie informovanosti o závažných vrodených krvácavých ochoreniach a ďalších komplikáciách, ktoré môžu nastať v súvislosti s týmito ochoreniami. Informácie zazneli z úst na slovo vzatých odborníkov, ktorí garantovali vysokú úroveň podujatia.

O hemofílii, ako aj o ortopedických problémoch a výmene kĺbov prednášala MUDr. Anna Morongová z  Národného hemofilického centra. Fyzioterapii sa venovala  Ľubica Rybáriková, ktorá spolupracuje so SHZ už niekoľko desaťročí a rehabilituje hemofilikov aj v rámci letných táborov. Ďalšie prednášky boli na tému „Genetika“, ktorú predstavila RNDr. Iveta Černáková, PhD., z Laboratória cytogenetiky a molekulárnej cytogenetiky ReproGen, s. r. o. So svojou prednáškou na tému „Liečba hepatitídy C“ vystúpil významný slovenský odborník na hepatológiu  Doc. MUDr. Peter Jarčuška, PhD.

Sme veľmi radi, že sa nám podarilo pripraviť toto podujatie. Napriek tomu, že naše združenie organizuje pravidelne rad aktivít pre našich členov a ich rodiny, pociťujeme stále potrebu ďalšieho vzdelávania. Pretože len vďaka dostatočnej informovanosti môžu pacienti tieto závažné ochorenia ľahšie zvládať,“ povedal predseda SHZ Ing. Jaroslav Janovec.

Vzdelávacia konferencia sa uskutočnila v priestoroch hotela Šachtičky pri Banskej Bystrici. Slovenské hemofilické združenie vzniklo v roku 1990 s cieľom zlepšiť liečbu a životné podmienky ľudí s vrodeným krvácavým ochorením. V súčasnosti má združenie približne 380 členov.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada