14.05.2017 10:27

Harmančekové poláskanie

Zdravie a krása – Starostlivosť o telo

 

Nenápadná a predsa zázračná rastlinka s nežnými kvietkami. Silu harmančeka objavili už pred stáročiami babky korenárky a okrem liečivých účinkov má priaznivý vplyv aj na náš vzhľad.

Odvar pripravený z kvietkov rumančeka či kamilky je elixírom použiteľným na rôzne spôsoby. Môžeme ho...

  • ... použiť na bežné čistenie pleti, najmä tej, ktorá má sklony k akné.
  • ... pridať k droždiu a vymiešať masku, ktorá pomôže vyčistiť pleť, stačí ju nechať pôsobiť 10 minút.
  • ... zužitkovať na odstránenie problémov citlivej pleti, ktorá sa rýchlo podráždi a sčervenie. Z medu a sušených kvetov harmančeka, ktorý má aj protizápalové a antiseptické účinky, si vymiešame masku na pleť, ktorú po 15 minútach zmyjeme teplou vodou.
  • ... použiť pri probléme s opuchnutými očami. Pomôžeme si dvoma vatovými tampónmi, ktoré namočíme do vychladnutého harmančekového odvaru a priložíme na viečka. Ale stačia aj vylúhované a vychladnuté vrecúška harmančekového čaju.
  • ... zamiešať do kúpeľa, v ktorom výborne zrelaxujeme. Okrem šálky odvaru prilejeme aj za lyžicu harmančekového oleja.
  • ... naliať do lavóra s teplou vodou (alebo do nej rovno zamiešať sušené kvety) a spolu s pár kvapkami levanduľového oleja pripraviť kúpeľ pre unavené nohy. Zároveň si sa bude dať lepšie odstrániť stvrdnutá koža na pätách.
  • ... aplikovať na bledé vlasy a prírodným spôsobom ich zosvetliť.  Odvar si môžeme naliať rovno do šampónu, ktorý používame na umývanie vlasov.
  • ... naliať na pokožku vlasov, ak bojujeme s lupinami, pretože odvar ich pomáha odstraňovať a zároveň upokojuje pokožku.
  • ... využiť aj v aromaterapii, v ktorej harmančeková vôňa sa osvedčila. S úspechom sa používa pri ťažkostiach s trávením a priaznivo pôsobí aj na nervovú sústavu, preto si arómu z tejto rastlinky môžeme dopriať aj pre spánkom.

 

TIP:

Na otvorenie a lepšie prečistenie pleťových pórov je ideálne naparovanie. Do väčšej misky nalejeme horúcu vodu  a zamiešame do nej 3 lyžice sušených kvetov harmančeka. Potom sa nad miskou skloníme a hlavu prekryjeme froté uterákom, aby sme vytvorili dokonale uzatvorený priestor a pary čo najintenzívnejšie pôsobili na pokožku. Zároveň tak inhalujeme liečivé výpary, ktoré uvoľnia horné dýchacie cesty.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada