13.08.2011 19:46

Grilovanie

Varenie – príprava jedál

 

Pri grilovaní sa potraviny opekajú v otvorenom priestore pri teplote asi 350°C. Tak vysoká teplota spôsobí rýchle vytvorenie kôrky, takže všetky bielkoviny zostávajú v upravovaných potravinách. Okrem mäsa, hydiny a rýb sa zvykne grilovať aj zelenina a ovocie. Dôležité je obohatiť potraviny pochutinami ešte pred grilovaním. Jednotlivé porcie sa natrú olejom a posypú korením alebo sa v predstihu vložia do marinády. Existujú rôzne receptúry, ale základ môže tvoriť olej, najlepšie olivový, pivo, koreninové zmesi, bylinky, citrónová šťava, sójová omáčka, vínny ocot, worcester, tabasco, ale i ďalšie pochutiny.

Ku grilovaniu alebo aj pečeniu na rošte má blízko pečenie na ražni. V tomto prípade sa tepelne spracúvajú veľké kusy mäsa alebo celé očistené a vypitvané zvieratá (hydina, zajac, baran, prasiatko, jahňa). Mäso sa najprv ochutí koreninami a namočí do oleja a potom sa umiestni na kovovú tyč, ktorá sa nad ohňom otáča, aby sa mäso opieklo zo všetkých strán. V priebehu pečenia sa má mäso potierať olejom, ale nikdy doň nepicháme, aby nevytiekla šťava.

Výhody a nevýhody:

Grilovanie predstavuje originálny spôsob tepelnej prípravy jedál v otvorenom priestore, čo dodáva pokrmom výnimočnú chuť. Nevýhodou je, že sa strácajú dôležité vitamíny a nesprávne postupy môžu byť nebezpečné pre zdravie. Pri odkvapkávaní tuku na horiace drevené uhlie sa tvoria škodlivé plyny s rakovinotvornými látkami. Nezdravé je aj grilovanie údenín a solených potravín.

 

FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Dátum: 06.07.2016

Vložil: Julia Remisova

Titulok: Grilujem na repkovom oleji

Zdravím,

ďakujem za tipy k letnému grilovaniu. Ja pri grilovaní používam rastlinné oleje a predovšetkým repkový olej. Repkový olej ma vysoký bod zadymenia (až 242 stupňov Celzia). Rafinovaný repkový olej je bez chuti, zápachu a je číry, čo znamená, že sa skvele hodí aj do studených šalátov.

Pre viac informácií o tomto oleji môžte navštíviť stránku www.zamilujsadorepkovehooleja.eu

Odpovedať

—————

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada