24.11.2012 14:23

Gerbera je vďačný kvet

Zelený domov – Váza plná kvetov

 

Gerberou nič nepokazíme. Hodí sa pre rôzne príležitosti i kategórie prijímateľov. Môžeme ju podarovať rovnako pani učiteľke nášho syna ako staršej dáme na narodeniny alebo z nich môže mať uvitú svoju svadobnú kyticu nevesta.

 

Gerbera pochádza z Južnej Afriky, kde je známa ako trvalka, ale niektoré druhy rastú aj v Afrike, na ostrove Madagaskar a v tropickej Ázii. V druhej polovici 19. storočia sa dostala do Európy, kde vyšľachtili ďalšie kultivary. Tento kvet bol pomenovaný podľa nemeckého prírodovedca Traugotta Gerbera. V súčasnosti poznáme asi 45 druhov gerber. Príťažlivá je najmä jednoduchosťou nahusto umiestnených okvetných lístkov. Gerbera pôsobí veľmi elegantne a príťažlivo. Väčšina kvetov má žltý stred napriek rôznorodej dominantnej farbe, či už je to oranžová, žltá, červená, purpurová, biela alebo ružová odroda.Hoci sa využíva častejšie ako rezaný kvet, jej črepníková podoba sa už začína pestovať aj v našich domácnostiach. Podobnú okrasu bytu si môžeme dovoliť aj my. Treba si však pamätať, že gerbera v črepníku potrebuje veľa slnka a vody a v lete ju musíme zalievať tekutým hnojivom každý týždeň. V zime jej doprajme dostatok svetla, ale v chladnejšom prostredí, napríklad v komore, a polievajme ju len raz týždenne.

 

Poznámka:

Gerbera je vďačným kvetom na darovanie aj pre dobrú výdrž. Ak sa o kyticu gerber správne staráme, bude skrášľovať interiér aj dva týždne či o niečo viac. V prvom rade ju dáme do dobre umytej a absolútne čistej vázy, v ktorej nie sú žiadne zvyšky hnilobnej procesov predchádzajúceho kvetinového aranžmánu. Vo vode majú byť ponorené len holé stvoly kvetov i doplnkových rastlín zbavené listov, ktoré sa by začali rýchlo rozkladať a spôsobili tak množenie baktérií. Vodu každé dva dni vymieňame a rozmočené a znehodnotené konce stoniek kvetov vždy o centimeter skrátime. Praktickejšia je váza z priehľadného skla, ktorá prezradí zakalenie vody, čo signalizuje hnilobný proces. Vázu s gerberami postavme na miesto, kde nedopadajú priame slnečné lúče a kde ich neohrozuje prievan.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Dátum: 13.01.2020

Vložil: Lillynka

Titulok: Egujk

Ahoj 4c7 tv7v rc zczj asociácia asociácia akcií sérii GP si do do vo stupov

Odpovedať

—————

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada