26.09.2018 11:22

Gél alebo radšej prací prášok?

Domácnosť – Staráme sa o textílie

 

Klasická situácia. Čím viac máme na výber, tým sa ťažšie rozhodujeme. Platí to aj v súvislosti s ponukou prípravkov na pranie. A od príchodu nových výrobkov na trh máme ešte jednu dilemu navyše. Kúpiť gél alebo sa spoľahnúť na osvedčený prací prášok?

Každý vie, že vyššou teplotou, dlhším programom a účinnejším pracím prostriedkom sa zvyšuje šanca pre dokonalé vypratie bielizne, ale zároveň sa znižuje jej trvanlivosť a farby blednú.

  • No niekedy si pre intenzitu zašpinenia a dokonca prítomnosť nepekných fľakov nepomôžeme. Vtedy treba siahnuť po pracom prášku, ktorý dokáže zdolať aj zvyšky trávy, kečupu, kávy, čaju či horčice na pyžame či blúzke. Prášok je vhodnejší aj pri praní bielej bielizne, ktorú potrebujeme udržať čo najdlhšie v pôvodnom farebnom prevedení. Aby nám rýchlo nezošedivela, do pracích práškov sa pridávajú bielidlá, ktoré tekuté formy neobsahujú.
  • V prípade, že sa chystáme prať kúsky z jemnejšej tkaniny alebo potrebujeme zachovať výrazne odtiene farebnej bielizne, použime radšej prací gél, ktorý je šetrnejší. Ak sa však na tričku skvie veľká škvrna po zmrzline, gél nám nepomôže. Riešením je znečistené miesto ešte pred praním v pračke preprať v ruke pomocou mydla a tečúcej vody, prípadne silnejšími prípravkami, a potom ešte pred vložením do bubna aplikovať trochu gélu priamo na fľak.

 

Poznámka:

Odborníci hovoria, že odpoveď nie je jednoznačná, kto vyjde z tohto súboja ako víťaz. Podstatné je, čo od chemického pomocníka očakávame a aký druh tkaniny vkladáme do pračky. Takže zase si musíme malú domácu dilemu vyriešiť len sami.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada