23.10.2018 12:37

Gaštanové maškrty po celý rok

Varenie – Skladovanie

 

Ak máme v záhrade zdravý gaštan, je škoda prísť o chutnú úrodu. Treba však poznať zásady uskladnenia jeho plodov, nech nám vydržia čo najdlhšie. Aby sme si vôňu pečených gaštanov mohli vychutnať na Vianoce či Fašiangy.

Zber a uskladnenie

  • Dôležitá je doba zberu. Najideálnejšie je suché, slnečné, ale nie veľmi teplé počasie. Ak prší alebo je vlhko, plody gaštanu treba nechať pred uskladnením v dobre vetranej chladnejšej miestnosti niekoľko dní sušiť.
  • Zásadne vyberáme len zdravé plody, zhnité, spráchnivené, červivé alebo inak poškodené vyradíme, lebo by mohli byť zdrojom nákazy aj pre ostatné. Aj hmatom preveríme, či sú gaštany v poriadku. Ak sa pod tlakom šupka nepreliači, plody sú pevné, nevysušené a zdravé.
  • Gaštany, ktoré prešli previerkou, môžeme vložiť do mikroténového vrecúška (v množstve okolo 2 kilogramov do jedného), ktoré zaviažeme a dáme do chladničky. Chlad je dôležitý pre zníženie rizika rozmnožovania baktérií a plesní. Po dvoch týždňoch ich skontrolujeme. Ak je vrecko zarosené, vyberieme ich, utrieme, necháme trochu osušiť a dáme do suchého obalu. Takto vydržia asi 6 až 8 týždňov.
  • Ak máme väčšiu úrodu, umiestnime ich v chladnej miestnosti, najlepšie v pivnici a výborným prostredím je pre ne piesok, do ktorého ich v niekoľkých vrstvách uložíme. Takto nestratia niekoľko mesiacov hmotnosť, chuť ani farbu.

  • V prípade menšieho množstva ich môžeme aj zamraziť. Najprv na vydutej časti narežeme šupku a v horúcej rúre necháme gaštany popraskať. Po očistení ich v mikroténovom vrecku vložíme do mrazničky ako polotovar.

Možnosti spracovania

Pretože gaštany sú citlivé na vlhko a teplotu, je tu aj možnosť konzervovať plody na niekoľko spôsobov:

  • Uvarené gaštany sa môžu zomlieť, usušený prášok sa používa ako múka do koláčov a chleba, prípadne do rôznych plniek.
  • Väčšie plody použijeme na prípravu sladkých gaštanov. S rozrezanou šupkou ich upečieme a po vychladnutí olúpeme. Z 500 g cukru a 100 ml vody pripravíme hustý sirup, ktorý varíme pomaly, kým nemá hnedú farbu. Olúpané celé gaštany (1 kg) ponoríme do sirupu a potom napichnuté na drevené špáradlo ich uložíme na papier na pečenie pomastený maslom. Usušené ich dáme do škatule a uskladníme na chladné a suché miesto.
  • Môžeme si uvariť aj džem. Použijeme varené gaštany. Očistenú dužinu (1 kg) pomliaždime na pyré, ktoré spolu s vanilkovým strukom pridáme do sladkého sirupu z 800 g cukru a 1 litra vody. Za stáleho miešania varíme asi 20 minút. Horúcou zmesou naplníme menšie zaváracie poháre a po uzavretí ich otočíme hore dnom do vychladnutia.
  • Variáciou je aj gaštanový kompót. Obarené plody zbavíme vonkajšej i vnútornej šupky a dáme ich variť do sladkého nálevu z 1 kg cukru a 1 l vody. Pár minút povaríme a potom necháme vychladnúť. Poháre naplníme gaštanmi aj s nálevom, uzavrieme a vo vodnom kúpeli sterilizujeme 10 minút.

Gaštanové pyré je jednoduché

Gaštany s nakrojenou šupkou varíme zaliate vodou asi 30 minút. Potom ich scedíme, ešte teplé rozkrojíme a lyžičkou vydlabeme uvarenú dužinu. Tú potom prelisujeme cez sitko alebo spracujeme lisom na zemiaky. Zmes ochutíme práškovým a vanilkovým cukrom a trochou rumu a spracujeme na pyré. Môžeme ho použiť okamžite na dezert so šľahačkou a čokoládou alebo na prípravu gaštanovej torty či zákuskov. Ak sme získali väčšie množstvo, než sme schopní skonzumovať, gaštanové pyré sa dá úspešne zamraziť. Zmes vytvarujeme alebo nakrájame na menšie kocky, ktoré zabalené v mikroténovom vrecúšku zamrazíme.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusie k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada