23.09.2021 20:20
Gaštanová chuť medzinárodne
Varenie – Svetové a minulé chute
Hoci gaštan jedlý vnímame ako typický strom pre našu lokalitu, v skutočnosti ho poznajú a dlhé stáročia oceňujú jeho vlastnosti aj iné národy. Pochopili už dávno, že gaštanové plody sú bohatým zdrojom energie. Gaštanovník môžeme nájsť v Stredomorí, na severe Afriky, ale i na Blízkom východe.
- Slováci si ho spájajú s klasickou atmosférou pečených gaštanov a cukrárenskej maškrty – gaštanového pyré so šľahačkou.Ale v niektorých mestách, kde majú tradíciu gaštanových hájov, zvyknú pripravovať aj prílohy k zverine alebo plnky do hydiny.
- V Kostarike objavili jeho schopnosť zastúpiť chmeľ a varia z neho pivo.
- Nemecká a rakúska kuchyňa je povestná gaštanovými plnkami, no podobnou plnia moriaka aj v Anglicku.
- Amerika si zase pochutnáva na krémovej polievke z gaštanov.
- Taliani nedajú dopustiť na gaštanový koláč Il Castagnaccio.
- Obyvatelia Sicílie pestujú gaštanové stromy v pohorí Etny a pripravujú výborný gaštanový med, ale aj gaštanovú múku na pečenie koláčov.
- Francúzi gaštany spolu s medom a s karamelom spracúvajú podľa vlastnej receptúry na známy nugát. Ale na juhu tejto krajiny považovali gaštan odjakživa za „stromový chlieb“, ktorý dobre zasýtil či už ako polievka alebo jednoducho uvarené a upečené plody. Gaštany nahrádzali čiastočne obilniny najmä v oblastiach s neúrodnou pôdou, kde bola komplikovaná produkcia raži či pšenice.
- Pestujú ho aj Číňania a jeho vlastnosti využívajú v tradičnej medicíne.
- Chorváti si pochutnávajú na pečených gaštanoch, ale i na pálenke z medu a z gaštanových kvetov.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com
—————