13.01.2020 09:56

Fúkaná izolácia – operatívne zateplenie

Domácnosť – Ako ušetriť

 

V dnešnej dobe vysokých cien energií je veľmi dôležitá ich úspora, nie len z finančných ale aj ekologických dôvodov. Jedným zo spôsobov pre dosiahnutie úspory energie a finančných nákladov je kvalitná izolácia domov a budov. Kvalitné, rýchle a lacné zateplenie ponúka fúkaná izolácia.

Čo je to fúkaná izolácia?

Fúkané izolácie je nový, inovatívny spôsob zateplenia rodinných domov a iných typov stavieb. Pri zatepľovaní fúkanou izoláciou sa používa špeciálny prístroj, ktorý pomocou vzduchu a hadice nanáša izolačný materiál na určené miesto. Tento spôsob umožňuje rýchle a vysoko kvalitné zateplenie bez tepelných mostov.

Izolovanie fúkanou izoláciou je jednoduché a rýchle hlavne preto, že izolačný materiál je fúkaný pod vysokým tlakom čo umožňuje aplikáciu veľkých objemových hmotností za krátky čas. Prístroj je umiestnený pred stavbou v nákladnom vozidle, kde sa priamo vkladá izolačný materiál. Materiál je najprv rozvláknený a následne nanášaný do hadice. Hadica má dosah až 100 m pričom je možné izolovať až do 40 metrovej výšky. Koniec hadice sa dovedie na určené miesto, kde pracovní nanáša izolačný materiál.

Aké výhody prináša zateplenie stavby fúkanou izoláciou?

Jednoduchá aplikácia fúkanej izolácie aj na ťažko dostupných miestach je jednou z hlavných výhod takéhoto zateplenia. Pre samotnú aplikáciu nie je potrebný veľký priestor pre pohyb a manipuláciu. Je to veľkou výhodou hlavne pri stavbách typu bungalov s väzníkovou konštrukciu, kde je strešná konštrukcia veľmi členitá a neumožňuje jednoduchý pohyb pre manipuláciu. Rovnako v starších domoch s pultovou strechou, kde je medzera medzi stropom a strechou často menšia ako jeden meter a umožňuje len plazenie, je to ideálny spôsob zateplenia. Pre zateplenie fúkanou izoláciou postačuje len malý otvor pre hadicu, z ktorej sa nanesie izolačný materiál. V starších domoch s trámovou strechou je to azda jediný spôsob zateplenia, ktorý umožňuje zatepliť priestor v dutine stropu priamo z povaly medzi trámami. Pri takejto izolácií je potrebné len vytrhnúť latovanie po celej dĺžke povaly, tým vzniknú otvory, cez ktoré sa nanesie izolačný materiál. Otvory sa následne uzavrú pôvodnými doskami. Často používaná je tiež fúkaná izolácia podkrovia, kde sa ušetrí veľa času pri zatepľovaní.

Ďalšou výhodou je kvalitná izolačná vrstva bez medzier a tepelných mostov. Fúkaná izolácia dokonalo vyplní celú izolovanú plochu, pričom v izolácii nevzniknú žiadne medzery a tepelné mosty, cez ktoré môže unikať teplo. Materiál perfektne vyplní priestor okolo väzníkov, elektrických alebo iných rozvodov. V dutine stropu sa nahustí do seba a fúkanie pod vysokým tlakom zabezpečí, že sa dostane na každé miesto bez vzniku medzier.

Rýchlosť aplikácie šetrí nie len veľa času aj peniaze za prácu. Bežná stavba je zateplená pomocou fúkanej izolácie za jeden deň. Výsledná cena za celú službu je nízka aj preto, že sa neúčtujú dni alebo týždne za samotnú prácu. Návratnosť investície do fúkanej izolácie je často menej ako tri roky. Úspora nákladov za vykurovanie po izolovaní stropu sa pohybuje okolo 30 až 40%.

Vlastnosti fúkanej izolácie

 • Používa sa výhradne prírodný materiál.
 • Výroba materiálov je ekologická a šetrná voči prírode.
 • Fúkaná izolácia je úplne nehorľavá a poskytuje najvyššiu protipožiarnu ochranu.
 • Izolácia je trvácna, aj po desiatkach rokov ostáva rovnako funkčná.
 • Je tvarovo stála, ostáva v rovnakej hrúbke ako po aplikácii.
 • Má vysoké tepelnoizolačné vlastnosti.
 • Poskytuje aj zvukovú ochranu a zlepšuje akustiku stavby.
 • Vytvára dokonalú, súvislú izolačnú vrstvu bez tepelných mostov.
 • Zabraňuje prehrievaniu budovy v letných mesiacoch.
 • Je odolná voči škodcom ako sú hlodavce a hmyz.
 • Je paropriepustná, neumožňuje vzniku vlhkosti a plesní.
 • Veľkou výhodou je jednoduchá aplikácia, nízka cena a rýchla návratnosť investície.
 • Je vhodná pre nízkoenergetické a pasívne domy.

 

Aké materiály sa používajú?

Všetky materiály využívané pre zateplenie pomocou fúkanej izolácie majú približne rovnaké vlastnosti. Navzájom sa líšia hlavne v tom, z čoho sú vyrobené a v cene. A ktoré sú najčastejšie používané materiály pre zateplenie fúkanou izoláciou?

Fúkaná minerálna vlna je izolačný materiál, ktorý je vyrobený z prírodných materiálov bez pridania akýchkoľvek chemických prímesí. Sú to jemné panenské vlákna vyrobené zo skla a kremičitého piesku. Už samotné sklo a piesok sú materiály, ktoré sú prirodzene nehorľavé, preto aj fúkaná minerálna izolácia poskytuje najvyššiu protipožiarnu ochranu spomedzi ostatných materiálov. Sklo a piesok sú tiež prirodzene nenasiakavé, čo znamená, že neumožňujú vlhnutie. Fúkaná vlna je preto maximálne paropriepustná a neabsorbuje vlhkosť. Veľkou výhodou je tiež vysoká tepelnoizolačná vlastnosť. Fúkaná minerálna vlna dosahuje vysoké izolačné vlastnosti už pri malých objemových hmotnostiach. Preto aj samotná izolačná vrstva je ľahká a nezaťažuje zatepľovanú konštrukciu.

Fúkané drevovlákno je ďalší unikátny materiál vyrobený z drevených vlákien prevažne z borovicového dreva. Ukrýva v sebe všetky vynikajúce vlastnosti prírodného dreva. Najväčšou výhodou tohto materiálu oproti ostatným je vysoká akumulačná schopnosť. To znamená, že keď sa drevené vlákna vyhrejú, trvá dlhšiu dobu, pokiaľ znovu vychladnú. Nehorľavosť, nenasiakavosť a odolnosť voči plesniam a škodcom dodávajú prídavné látky na báze živice, ktoré sa miešajú s drevenými vláknami. Fúkaná drevovláknitá izolácia sa aplikuje vo väčších objemových hmotnostiach. V porovnaní s inými materiálmi je cena o niečo málo vyššia.

Fúkaná celulóza je najstarší využívaný materiál pre fúkané izolácie. Jedná sa o recyklovaný novinový papier, ktorý a pri výrobe rozvlákni a následne mieša s látkami, ktoré zaručujú nehorľavosť, nenasiakavosť a odolnosť tohto materiálu. Samotný papier je známy tým, že kvalitne izoluje teplo. Rovnako dokonale izoluje zvuk. Výhodou oproti ostatným materiálov je hlavne nižšia cena.

 

Vhodné typy konštrukcií pre izolovanie fúkanou izoláciou

Fúkanou izoláciou je možné zatepliť všetky typy stavieb a stavebných konštrukcií. Je to vhodný spôsob zateplenia rodinných domov ale aj iných bytových či nebytových budov. Využíva sa pre izoláciu priemyselných, poľnohospodársky budov, budov štátnej správy, napríklad v školách mestských úradoch a podobne. Rovnako je vhodná pre zateplenie budov, ako sú hotely, penzióny, nákupné centrá a podobne. Je to tiež veľmi vhodná izolácia pre drevodomy.

Fúkanou izoláciou sa zatepľujú hlavne rovné plochy stropov, napríklad v domoch typu bungalov. Je vhodná pre zateplenie betónového stropu s pultovou strechou. Je to ideálne riešenie pre zateplenie dutiny v trámových stropoch, ale aj pre šikmé strechy v podkroví či steny a priečky v drevodomoch.

 

FOTO: archív

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada