18.01.2018 17:04

Figy inšpirovali už starých Grékov

Varenie – Správna výživa

 

Figy patria k tradičným druhom ovocia, ktorými si zvykli zaháňať hlad starovekí Gréci i Egypťania. Nie náhodou. Plody figovníka sú doslova energetickou bombou. My väčšinou konzumujeme sušené figy hlavne v období vianočných sviatkov. No pre našu hmotnosť bude lepšie zjesť figu v čerstvom stave, ktorá obsahuje viac ako 80 percent vody.

 

Dôvodom, prečo si zvyknúť na tento exotický druh ovocia, je vysoký obsah vitamínov a minerálov. Vo fige sa nachádza síce menej vitamínu C, ale je to bohatá zásobáreň vitamínov skupiny B, tiež kyseliny pantoténovej i listovej a betakaroténu. S figami získava naše telo aj draslík, vápnik, horčík, zinok, fosfor a železo, sú skutočne unikátom spomedzi prírodných zdrojov minerálov pre ich koncentráciu. Vysoký obsah cukrov, najmä fruktózy a glukózy, spôsobuje, že plody sú po vysušení veľmi sladké. Ak sa chceme zbaviť kilogramov, treba si naordinovať ako chutný olovrant figy, pretože pomáhajú spomaľovať tukové zásoby. Znižujú pocit hladu a vďaka prítomnosti balastných látok udržujú stabilnú hladinu cukru v krvi. Navyše zlepšujú náladu i schopnosť koncentrácie a zaháňajú únavu. A v mnohých orientálnych krajinách považujú figy za mocné afrodiziakum.

Čerstvé figy sa konzumujú aj so šupkou, ktorá zvykne mať rôzne odtiene od zelenožltého až po tmavofialový. Zrelé plody sú mäkké, ale zároveň pružné, v chladničke vydržia asi dva dni, z nezrelých sa vylučuje biela mliečna šťava. Nevýhodou je, že čerstvé figy dlho nevydržia, treba ich rýchlo skonzumovať, aby nestratili chuť i vôňu. V prípade sušených si treba dávať pozor na pleseň, ktorá obsahuje jedovaté aflatoxíny.

Poznámka:

Figy sú výborné na priamu konzumáciu, ale uplatnia sa aj pri príprave zákuskov, dezertov, vína, džúsu, lekváru či destilátu. Plody i listy figovníka sa používajú v ľudovom liečiteľstve.

 

redakcia doma a Rada, FOTO: pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada