22.11.2012 17:29

Farebný svet ušitý zo vzácnych ústrižkov

Harmónia - Dekorácie

 

Niekto to rád nehorúce. Komerčne zrozumiteľné bez zbytočných emócií. Stôl, stolička, skriňa a posteľ, jednoduché dominanty zasadené do interiéru podľa logiky s dôrazom na racio a praktickosť. No iný vkladá do každodennosti perly svojej fantázie, aby zafarbil a celkovo skrášlil žitie sebe i svojim blízkym. Výtvarníčka a dizajnérka Mgr. Jana Maderová svoje predstavy uväzňuje do interiérových prvkov s originálnym podpisom a maľuje, farbí a zošíva ústrižky textílii i svojho života. Za roky tvorby by vyšlo na obrovskú fiktívnu prikrývku, pod ktorú sa zmestí celá jej rodina, celý jej osud.

 

Osudové bolo už rozhodnutie prihlásiť sa na strednú umeleckú školu so špecializáciou na textil a obzory si rozšírila aj o vysokoškolské štúdium scénografie. Škola možno spočiatku zväzovala mladé krídla, ale dala poctivý grunt remeselného fortieľu. Neskôr znalosti tvorivo zúročila. Nebála sa pracovať ani so sklom, s drevom či s korkom, bližšie jej však boli textilné materiály. A časom si vyšpecifikovala obľúbené techniky, ktoré boli kompatibilné s jej umeleckým cítením. Obľubuje batiku i patchwork, mozaiku i aplikácie a dokáže dať svojim dielam aj historickú patinu. Ďalšia stopa študentskej éry.

 

Na skusy do vlastného bytu

Z núdze cnosť. Aj takto vznikajú zaujímavé projekty. Bolo to ešte na výške. Prvé dieťa, prvý bytík a tanier gulášu uvarený z provizórií. Treba však na niečom spať, sedieť či relaxovať. Vymyslela si preto papierovú sedačku. Z dvadsiatky kartónov, kúpených v papiernictve, vytvarovala pohovku, ktorú obalila molitanom a obličkami z textilných zvyškov. A návštevy závideli. Neskôr sa inšpirovala aj väčším bytom po presťahovaní na nové bratislavské sídlisko. Vchodové dvere panelákového bytu vylepšila korkovou úpravou, štandardnej kuchynskej linke darovala drevený imidž a okná rozjasnila vlastnoručne ušitými roletami, ktoré korešpondovali so závesmi na poschodovej detskej posteli, s prikrývkami, s návlekmi na stoličky či obliečkami na vankúšiky vo všetkých izbách. Navyše aj revitalizovala a pomaľovala starý príborník, stoličky, skrinky a stôl. A aby toho nebolo málo, vo voľnej chvíli premaľovala poháriky na svietniky, ozdobovala črepníky a oblepovala textíliami škatule na hračky a postupne tak vznikali čerstvo vylúpnuté interiérové drobnosti, ktoré zdokonaľujú celkový dojem z interiéru. Ako citlivá vnímavá duša sa inšpiruje často ročným obdobím. Na jar siaha po jasných odtieňoch, v lete je provokovaná k dynamickej pestrosti, jeseň ju pomkýna k zemitým farbám a zima ku kontrastu modrej a bielej. Farebná dúha v rytme celého roka a vždy s novým nápadom.

 

Svet ju registruje

Prirodzene, že sa nerealizovala len vo vlastnom prostredí, dávno zašla za jeho prah. A ďaleko. Stačí vymenovať chodníčky, ktoré si ako tvorca poctivo vyšliapala. Ako tvorkyňa kostýmov a scén sa prezentovala na predstaveniach iluzionistickej skupiny, ako návrhárka originálnych odevov i módnych doplnkov a bytových textílií dominovala na stránkach viacerých časopisov. Roky spolupracovala s časopismi Línia, Eva a Dorka, autorsky participovala aj na niekoľkých módnych prehliadkach i výtvarných výstavách a jej práce oceňujú záujmom aj zákazníčky predajní ÚĽUV a ďalších obchodov s tvorivými nápadmi.

 

Plány s fantáziou

Situácia i podmienky, ale i vkus publika sa menia. Schopnosť tvorcu však zostáva. A život prináša nové výzvy. Napríklad návrhy na špeciálne odevy a spodnú bielizeň na športové aktivity, lektorovanie k kreatívnych kurzoch pre dospelých, kde svoje remeslo šíri ďalej, alebo prácu na textilných hračkách, ktoré si zvyknú z trenčianskej predajne odnášať často turistky zo zahraničia. Už potešili deti vo Francúzsku či v Afrike. Len jeden sen, priam osobný, si zatiaľ nesplnila. Vlastný domček s veľkou terasou a s naozajstným ateliérom. Pretože zatiaľ táto autorka s rozlietanou dušou a stovkami inšpirácií vytvára svoje fantázie v miniatúrnej krajčírskej dielničke v kuchyni a v improvizovanom ateliéri na neveľkej lodžii.

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív autorky

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada