31.01.2017 11:01

Exotické datle nesklamú

Varenie – Potraviny

 

Datle sú starodávnou potravinou, ktorá si svoje miesto v jedálničku zachovala dodnes. A svoje pôsobenie rozšírila na celý svet. Už nie je iba bežnou súčasťou stravovacích zvykov obyvateľov severnej Afriky a Ázie, ale pochutnávajú si na nej aj Fíni či Slováci. Minimálne na Vianoce. V skutočnosti by sme mali dať datliam priestor aj vo zvyšok roka. Ako bohatej studnici vitamínov a rýchlemu zdroju energie.

Zdraví i vitálni

Datle máme vďaka mimoriadne plodnému datľovníku, ktorý je schopný každý rok poskytnúť až sto kilogramov zrelých plodov, a patrí k najstarším kultúrnym rastlinám. Rastie v krajinách Ázie i severnej Afriky. U tamojších obyvateľov boli datle a dodnes zostali obľúbenou potravinou a rýchlym zdrojom energie. Dôvod, prečo bývali súčasťou batôžka na cestách. Túto skúsenosť môžu na súčasný štýl života aplikovať aj turisti a bežci na dlhé trate. Dnes sa datle pestujú v Iráne, v Maroku, v Egypte, v Indii, v Pakistane, v Kalifornii a na Kanárskych ostrovoch.

 

Má miesto aj v kuchyni...

... a v prvom rade exotickej. Pretože arabské národy datle používajú často pri príprave sladkých múčnikov a cukroviniek. Sú aj vhodným chuťovým doplnkom pudingov, ovocných šalátov a spolu s orechmi tvarohových dezertov. Datle sa zvykli zlisovať do špeciálneho bochníka, z ktorého sa potom ukrajovalo. Čerstvé datle sa najprv rozpučili a potom vymiesili na cesto, ktoré bolo hlavným zdrojom potravy účastníkov karavány počas dlhej cesty púšťou. Z čerstvých datlí sa varí aj hustý sirup, tzv. datľový med, ktorým sa prisladzujú pokrmy, alebo ktorý sa nechá vykvasiť na víno alebo v kombinácii s alkoholom na datľový likér.

Poznámka:

Ani sušené plody nevydržia večne. Vo vzduchotesnej nádobe najviac rok. A čerstvé treba stihnúť skonzumovať do 2 týždňov a mať ich uložené v chladničke.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada