06.08.2015 11:47

Drotári v Primaciálnom paláci

Aktuality

 

Vďaka viacerým umelcom si drotárstvo drží svoj status aj v súčasnosti a pripomína tak bohaté tradície tohto umeleckého remesla. Aktuálne na to poukazuje výstava Galéria drotaria v Justiho sieni na prízemí Primaciálneho paláca v Bratislave. Expozícia prezentuje diela 40 autorov a predstavuje tak prierez slovenskej drotárskej tvorby.

Drotárske remeslo má dlhú a hlboko zakorenenú tradíciu práve na Slovensku, dokonca sa naša malá krajina považuje za jeho kolísku, na čo by sme mali byť aj patrične hrdí, zdôraznil jeden z iniciátorov a organizátorov podujatia Peter Kurhajec, predseda Spoločnosti Ferdinanda Martinenga. „Pred rokom sme tu mali premiéru. A teraz je výstava väčšia o 50 percent a sú tu nové veci. Naša spoločnosť podporuje umelecké remeslá ako naše spoločné európske kultúrne dedičstvo. Vybrali sme si práve drotárstvo, ktoré má skoro 300-ročnú tradícii“, povedal. Pripomenul, že súčasní tvorcovia nadväzujú na odkaz drotárskych predkov, ktorí sa z vandrovných obchodníkov vypracovali na úspešných podnikateľov a motivovali rozvoj tohto remesla aj v iných krajinách a dokonca aj na iných kontinentoch.

Z drôtu a srdcom utkané

Z kedysi úžitkového drotárstva vzniklo umelecké, ktorému sa venujú mnohí plodní autori, či už Ladislav Jurovatý, Anna Haviarová, Dagmar Křížová, Magdaléna Rakytiaková, Andrea Pašteková, Marta Koleková, Lucia Maňková alebo manželia Helena a Peter Suchí. Výstava vyše stovky diel však mohla ukázať len asi desatinu ich tvorby. K zaujímavým patria umelecky stvárnené témy vtákov, koní, hodín, Jánošíkovho klobúka, historických topánok, farebných motýľov, stromu ale i symbolov diel Jula Verneho a tiež práce šperkárskeho umenia z drôtu.

Slovenskí drotári používali a ich nasledovatelia používajú už stáročia drôt na tvorbu užitočných vecí pre život každodenný, ale i artefaktov pre skrášlenie života. Všetky svoje práce uplietli z tvrdého kovu s výnimočnou zručnosťou, ale i s umeleckým cítením a vložili do nich aj kus svojho srdca.

Drôtenú podobu krásy môžu všetci záujemcovia vidieť až do 6. septembra.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada