05.06.2019 10:42

Dovolenka radšej bez kandidózy

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Zaslúžená dovolenka, na ktorú sa celé mesiace tešíme, môže napokon skončiť fiaskom. Stačí mikroskopická baktéria, ktorou žene spôsobí intímnu zdravotnú komplikáciu. Ak prežíva problémy v práci či doma alebo je oslabená prekonanou angínou, je o to zraniteľnejšia. A organizmus oslabuje aj stres z organizovania cesty či zmena prostredia, najmä ak je exotické a tým náročnejšie pre aklimatizáciu.

 

Kandidózu spôsobujú kvasinky, ktoré sa v tráviacom systéme i v pohlavnom ústrojenstve vyskytujú bežne, ale problém nastáva, ak sa premnožia. Dôvodom býva narušenie rovnováhy kyslého prostredia v pošve pre

  • užívanie hormonálnej antikoncepcie (vysoká hladina estrogénov) či širokospektrálnych antibiotík (ničia flóru pošvovej sliznice)
  • zanedbanú hygienu alebo opačne pričasté výplachy pošvy
  • plávanie v silne chlórovej bazénovej vode
  • nosenie spodnej bielizne z umelých materiálov
  • preexponované používanie saponátov a kozmetiky
  • nadmernú konzumáciu sladkostí (problém mávajú preto často aj diabetičky)
  • stres a vyčerpanosť
  • užívanie chemoterapie, ktorá znižuje imunitu organizmu
  • prenos infekcie pri intímnom kontakte od muža, ktorý môže byť nakazený mykózou

 

Typické ťažkosti

Výsledkom premnožených kvasiniek je neznesiteľné svrbenie, tvarohovitý výtok bez zápachu, ktorý neodstráni ani opakované intenzívne sprchovanie. Niekedy vonkajšie intímne miesta opuchnú, sčervenejú a pacientka pociťuje rezanie pri močení a bolesť pri pohlavnom styku. Na odstránenie ťažkostí sa používajú krémy a čapíky, tie však pôsobia len lokálne. Gynekologický problém zvláda skutočne systémovo liek, ktorý je už aj voľnopredajný a nemal by preto chýbať v žiadnej batožine adeptky na pokojnú dovolenku. Stačí totiž užiť jedinú kapsulu. Tento zdravotný problém treba riešiť okamžite, pretože kandidóza môže predstavovať i väčšie nebezpečenstvo. Ak prejde do bakteriálnej podoby, zvykne zasiahnuť vnútorné pohlavné orgány a v prípade chronických zápalov maternice a vajíčkovodov sa môžu vytvoriť zrasty, ktoré znižujú šancu mladej ženy otehotnieť. Dokonca hrozí aj zápal pobrušnice spojený s veľkými bolesťami.

A špeciálne chrániť sa musia tehotné ženy, najmä ak sa nakazia infekciou v poslednom trimestri, pretože počas pôrodu môže dôjsť k poraneniu zapálenej a preto citlivejšej sliznice pošvy.

 

Poznámka:

Ďalšou zdravotnou komplikáciou, ktorá zvykne ženy často potrápiť aj na ceste či počas pobytu v zahraničí, je infekcia močových ciest, ktorú spôsobuje baktéria sídliaca v hrubom čreve. Ak sa dostane do močového mechúra alebo trubice, býva príčinou zápalu spojeného s pálením a bolesťami pri močení. Ako dobrá prevencia sa odporúča dôsledná intímna hygiena, prezliekanie z mokrých plaviek do suchých pri vode a vylúčenie miniatúrneho letného prvku šatníka, ako sú tangá, ktoré môžu prenos baktérie iniciovať.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada