01.07.2020 15:41

Domov je podnetom pre všetky zmysly

Harmónia – Ideálny priestor

 

Domov je výnimočný priestor, ktorý vnímame všetkými zmyslami. Podnety dokážu nasýtiť rovnako náš zrak, ako aj sluch, hmat a čuch. No aby bolo sa na čo pozerať a kde v pokoji relaxovať, na to musíme vynaložiť kus energie. Aké svetelné či zvukové podmienky si vo svojom interiéri vytvoríme, tak budeme žiť.

Pastva pre oči

Nie nadarmo zvykneme pri hľadaní bytu preferovať tie s dostatkom slnečného svetla. Dokáže totiž navodiť útulnú atmosféru a dodať interiéru optimistickú náladu. Aby sme vytvorili presvetlené prostredie, musíme dodržať niekoľko zásad. Ani silné letné lúče nepreniknú cez tmavé ťažké závesy, ktorými zakryjeme celé okno. A príliš vzorové a farebné záclony nemusia byť tiež výhrou. O svetlo sa oberáme aj vysokými rastlinami vo veľkých črepníkoch položených na parapete alebo pod oknom na dlážke.

Pri zariaďovaní zohľadňujeme aj veľkosť izby. Len do väčších môžeme umiestňovať aj masívnejšie sedacie súpravy alebo skrinkové zostavy z tmavšieho dreva, ktoré vyvážime živšími odtieňmi textilných doplnkov alebo obrazov na stenách. V menších miestnostiach volíme nábytok zo svetlejšieho dreva alebo z bielej drevotriesky. Ani pohľad na steny nezaťažujeme výraznou maľovkou, hodia sa skôr jemné pastelové. Presvetliť menší priestor nám pomôžu aj vhodne umiestnené zrkadlá či už na dverách vstavanej skrine alebo nainštalované na väčšej ploche steny v kombinácii s výtvarnými prvkami v podobe veľkoplošných nálepiek, ktoré sú teraz módne. Pri umiestňovaní zdrojov svetla s istým uhlom dopadu svetla si musíme dávať pozor na materiály, ktoré ho odrážajú – na leštené drevo, kov i hodvábne textílie. Opatrní treba byť aj pri umiestňovaní lámp a iných zdrojov umelého svetla. Miestnosti s nízkym stropom osvetľujeme smerom nahor, vysoké izby naopak osvetlíme smerom nadol a tým ju opticky zmenšíme.

 

Počúvanie ticha

Zvuky, ktoré k nám prenikajú z vonku, môžu mať rôzny charakter. Džavot detí z ihriska alebo čvirikanie vtáčikov zo stromu v blízkosti okna patria k príjemnému koloritu zvukov bežného života. Horší je už neúprosný lomoz vŕtačky, krik z vedľajšieho bytu, častý dupot dvojičiek od susedov na schodoch alebo dvojhodinový štekot psa, ktorého nechali majitelia doma samého. Zvuky, ktoré nás rušia, môžeme eliminovať viacerými spôsobmi. Treba si dať urobiť dvojito zasklené okná, bezpečnostné dvere s proti hlukovou výplňou, prípadne špeciálne akustické, a plávajúcu podlahu, ktorá je tiež dobrou izolačnou vrstvou. Účinným zvukovým izolantom je aj sadrokartón na stene vedľa hlučných susedov alebo vrstva minerálnej vlny na strope. Zvukovú bariéru vytvárajú aj záclony a závesy a tiež nábytkové steny alebo vysoké policové skrinky naplnené knihami.

Pobyt v interiéri si môžeme zvukovo aj spríjemniť. Niekomu možno imponuje úplné ticho, iný si zvykne na podfarbenie atmosféry púšťať svoju obľúbenú muziku, či už improvizovaný džez alebo perfektného Mozarta, a mnohí volia zvukovo jemné podnety, ktoré nevyrušujú ani pri činnostiach, na ktoré sa potrebujeme sústrediť. Môže to byť spev kanárika, pravidelný tikot nástenných hodín, šum vody z interiérovej fontánky na zvlhčovanie vzduchu alebo exotický zvuk zvonkohry čiže kúsky skla alebo bambusu narážajúce o seba alebo do zvončeka.

 

Príjemný na dotyk

Interiér vnímame aj hmatom. Výnimočnosť domova si vždy znovu potvrdzujeme aj dotykom obľúbených predmetov, ktoré sa vryli do našej hmatovej pamäte ako predmety, ktoré pomáhajú vytvárať pocit domácej pohody. Môže to byť tvar operadla starého kresla, hladký kameň z prímorskej pláže, mramorová busta, porcelánová šálka na čaj či chladivá podlaha na balkóne. Nemusia to byť dokonalé veci, práve poškodené a vyšúchané miesta im dodávajú originalitu, pre ktorú sa ich nechceme vzdať. Špeciálnou kapitolou sú bytové textílie, ktorých sa tiež radi dotýkame. Či už patchworkovej prikrývky, zamatovej obliečky na vankúš alebo krížikovej výšivky na obruse. Podľa dotykových priorít si vyberáme aj doplnky a nábytok. Niekto rád siaha po mramore, iný zase prechádza rukou po korku či po hrubom plátne.

Textúry materiálov ovplyvňujú aj naše optické vnímanie miestnosti. Priveľa lesklých a hladkých materiálov ju posúva do imidžu chladnej nemocnice či laboratória a hrubé materiály zavinia jej ťažkopádny vzhľad. Je dobré využívať aj princíp kontrastu. Napríklad na koženú sedačku prehodiť deku z prírodnej vlny. A o osude dekorácie rozhodne celkový charakter miestnosti. Ak tkaný koberček rozprestrieme v pestrofarebnej izbe, zanikne, ale ak ho položíme na kamennú dlážku v kuchyni s bielym nábytkom, jeho krása vynikne viac.

Príťažlivé vône

A napokon, vôňa domova. Tá nám udrie ako prvá do nosa, len čo vstúpime do bytu či do domu. Je to zmes namiešaná štýlom nášho života, do ktorého patria konkrétne potraviny, spôsob varenia a preferované bylinky i koreniny, tiež pracie a avivážne prostriedky, čistiace prípravky a typ kozmetiky, ktorú používame na udržiavanie celej domácnosti i vlastnej maličkosti. Môžeme sa zahrať na majstrov vôní a zapáliť oheň v krbe alebo aspoň sviečku s citrónovou arómou alebo použiť keramickú lampu s éterickými olejmi či parfumovanú zmes sušených kvetov, kúskov ovocia a drevín potpourri. Môžeme tiež zasadiť dostatok rastlín v kvetináčoch, dopriať si veľké kytice čerstvých kvetov a pestovať bylinky výraznej arómy, ako je bazalka, rozmarín, pamajorán, šalvia alebo mäta.

Náš domov nie je sterilné prostredie, je to živé miesto plné pozitívnych podnetov pre naše oči, uši, prsty i nos. Všetky naše zmyslové orgány si zaslúžia, aby sme ich rozmaznávali. A to je potom ten pravý domov, ktorý vonia, žiari, nežne cvrliká a láka dotknúť sa ho.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada