22.06.2016 13:46

Domáce testy ako diagnostická pomôcka

Zdravie a krása - K vitalite a zdraviu

 

Dnešná doba je rýchla, uponáhľaná a mnohí z nás si ani pri podozrení na zdravotné problémy nevedia nájsť čas na vyšetrenie u lekára. Iní zas problémy zľahčujú a nechcú seba ani lekára „zaťažovať“, pokým nemajú skutočne závažné príznaky. Našťastie, v súčasnosti už existujú domáce testy, vďaka ktorým sa môžeme dozvedieť rôzne informácie o našom zdravotnom stave aj bez návštevy lekára.

Kým donedávna bol človek nútený pri akomkoľvek podozrení na zdravotný problém navštíviť kvôli diagnostike lekára, dnešná doba ponúka množstvo domácich testov, ktoré človeku umožňujú vyšetrenie svojho zdravia v pohodlí domova, rýchlo a jednoducho.

 

Rýchlo dostupné a operatívne

Domáce testy prinášajú viacero výhod pacientom i lekárom. Môžu pomôcť odľahčiť ambulancie, ľudia nemusia čakať na termín vyšetrenia a cestovať k lekárovi a môžu mať svoje zdravie sami pod kontrolou. Domáce testy môžu byť tiež formou edukácie a zvýšiť mieru pochopenia ochorení a zodpovednosti pacienta za vlastné zdravie. Rýchlo dostupný domáci test tiež môže človeka rýchlo zbaviť neopodstatnených obáv, neistoty a stresu, kým sa dostane k lekárovi. Samozrejme, výsledky domáceho testovania sú vždy orientačné a treba ich skonzultovať a dať overiť u lekára, ktorý tiež odporučí ďalší postup, navrhne ďalšie potrebné vyšetrenia či liečbu.

 

Tehotenstvo, zápal, ale aj prítomnosť drogy

Asi najznámejší domáci test je tehotenský, ktorý funguje na rovnakom princípe ako laboratórne vyšetrenie, a je teda aj porovnateľne spoľahlivý. Podobne si človek môže doma skontrolovať napríklad hladinu cukru, krvnú skupinu, krvácanie do stolice, prítomnosť zápalu v organizme, ženy sa zase môžu diskrétne doma otestovať, či nemajú infekciu chlamýdiami či kvapavku. Ale doma sa už dnes dá odhaliť aj to, či človek užíva drogy. To môže pomôcť napríklad ustráchaným rodičom teenagerov, ktorí prejavujú príznaky závislosti, ale aj zamestnávateľom v povolaniach, v ktorých je zvýšený dôraz na bezpečnosť a zdravotný stav. Drogy sa totiž už dávno netýkajú len kriminálnikov, detí z rozvrátených rodín či asociálnej mládeže. Môžu vstúpiť do života kohokoľvek z nás. Mladí ľudia sú dnes vystavení väčšej psychickej záťaži ako v minulosti, mnohí hľadajú únik z reality, s ktorou sa nevedia vysporiadať, a tak siahajú po rôznych drogách. Rodičia sa o tom často dozvedia až príliš neskoro, keď je ich dieťa už naplno chytené v sieti závislosti a drogy zasahujú do každodenného života. Závislosť je pritom choroba ako každá iná – čím skôr sa ju podarí odhaliť a liečiť, tým je väčšia šanca na úspech.

Test na odhalenie drogovej závislosti

Domáci test s názvom Dtest (First Sign) prináša dôležité odpovede a je schopný odhaliť až 5 najrozšírenejších drog z jednej vzorky a pri jedinom testovaní – marihuanu, extázu, kokaín, amfetamín a opiáty. Práve vďaka nemu majú rodičia možnosť odhaliť u svojho dieťaťa užívanie drog včas aj napriek známemu faktu, že závislí ľudia sú najlepší klamári, a aj bez toho, aby ho museli s podozrením objednávať na testy u lekára. Výsledok domáceho testu je známy už po 5 minútach. Test skúma aj hladiny kontrolných látok v moči, čo bráni falšovaniu alebo zmene vzorky.

 

Názor odborníka

K tejto možnosti sa vyjadril aj  MUDr. Ľubomír Okruhlica, CSc., riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave. Víta možnosť použitia domáceho testu ako preventívneho opatrenia, ktoré môžu používať rodičia v prípade výchovy problematického mladého človeka. „Kladiem ich na úroveň testerov na alkohol. Pôsobia preventívne, zvyšujú istotu rodičov, že urobili naozaj všetko, čo mohli, aby ich dieťa drogy neužívalo. Interpretácia výsledkov domáceho testovania je zložitá. Preto musia byť rodičia ostražití, všímať si aj iné prejavy, zmeny na dieťati, lebo testy sú len jedným i keď mnohokrát užitočným prostriedkom.“ Zdôraznil tiež, že po pozitívnom výsledku by mali rodičia okamžite vyhľadať odborníkov a riešiť problém závislosti ich dieťaťa s ich pomocou.

 

Príznaky užívania drog:

Medzi najčastejšie patrí zúženie či naopak rozšírenie zreničiek, začervenanie očí, bolesti hrdla, suchý kašeľ, únava, strata hmotnosti, pokles pocitu hladu, stopy po ihlách na tele, zmeny spánkového režimu, nespavosť či úmyselné nespanie a rôzne zvukové či obrazové halucinácie. Varovné príznaky samozrejme závisia najmä od konkrétnej drogy, spôsobu užívania a mechanizmu, akým pôsobí na organizmus.

 

Poznámka:

Dtest (First Sign) je spoľahlivý, no poskytuje len predbežný výsledok, preto ak sú výsledky pozitívne, požiadajte lekára o klinické a profesionálne posúdenie. Výsledok testu môžu totiž skresliť aj niektoré lieky či potraviny. Je dostupný v predajniach s tlačou GG Tabak, takže si ho môžete zakúpiť pri bežnom nákupe v obchodných centrách, nepotrebujete navštíviť žiadnu špecializovanú predajňu ani lekáreň.

Informácie o Dteste (First Sign) s podrobným návodom na použitie, ako aj zaujímavosti a užitočné fakty o domácom testovaní sú dostupné na web stránke www.dtesty.sk. Odborníci veria, že postupne budú aj na Slovensku dostupné stále viaceré možnosti domácej diagnostiky, schopné odhaliť čoraz viac ďalších ochorení, čo uľahčí prácu lekárom a zároveň podporí u pacientov pocit, že svoje zdravie majú vo vlastných rukách. Čas ukáže, či sa „diagnostika budúcnosti“ prenesie z ambulancií do našich domácností...

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív, www.pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada