03.01.2019 08:46

Dobré, i keď mrazivé rady

Zdravie a krása – Zdravé bývanie

 

Ako si užiť zimu bez veľkej ujmy na zdraví, to je opäť aktuálna otázka. Príroda si spomenula, že aj v našich končinách panuje podľa kalendára zimné ročné obdobie, tak dala priestor iniciatíve Perinbaby. Niekde nasnežilo viac, inde menej, ale mrazivé stupne zavládli na celom území Slovenska. Povedzme si, ako si s chladnejšou verziou januára poradiť v rôznych situáciách.

 

  • Dôležitá je ochrana vhodným oblečením. Odporúča sa princíp viacerých vrstiev, ktoré zahrejú viac. Špeciálne si treba chrániť citlivé časti – hlavu čiapkou, šiltovkou či kapucňou, nohy kvalitnou obuvou s hrubšou podrážkou a teplými ponožkami (mimochodom, tie treba nosiť aj doma) a ruky rukavicami, ktoré nás zároveň lepšie chránia pred vírusmi (kľučky dverí verejných budov, držadlá v mestskej doprave).
  • Dostatok spánku zvyšuje obranyschopnosť organizmu a tým odolnosť voči vírusovej či bakteriálnej infekcii. Imunitu zlepšuje aj denná konzumácia ovocia a zeleniny (najmä kapusty, kelu, kalerábu, brokolice a karfiolu) a kloktanie po príchode domov, ktorým môžeme znížiť riziko úspešnosti nahromadených mikroorganizmov v ústach (neohrozujú nás síce vonku vo vymrznutej prírode, ale počas pobytu v obchodnom centre, kam sme si odskočili na nákup).
  • V mraze si na zahriatie nedávajme alkohol, ktorým sa len na krátky čas pocitovo oklameme, lepší je horúci čaj.
  • V mrazivom počasí nestojme na mieste, ale sa hýbme, aby sme v tele rozprúdili krv. Aj pri čakaní na autobus sa poprechádzajme alebo aspoň podupávajme nohami. 
  • V zimných mesiacoch sa vzdajme alebo redukujme fajčenie, ktoré zhoršuje stav cievneho systému a tým spomaľuje reakcie organizmu na teplotné zmeny.
  • Častejšie než vo zvyšok roka si doprajme teplý kúpeľ a prekrvenie tela masážnou kefou.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada