05.01.2019 11:16

Dobrá opora pri poľadovici

Zdravie a krása – Relax a pohyb

 

V týchto dňoch pribúdajú na pohotovostiach prípady úrazov. Počasie znepríjemnilo život ľuďom v mestách i obciach a správcovia ciest a chodníkov občas nestíhajú odpratať nové porcie snehu, pod ktorými sa niekedy taja zľadovatené plochy. A mokrý sneh nie je tiež vhodným terénom pre bezpečnú chôdzu.

 

Stačí jeden neopatrný krok a človek sa ocitne po nepríjemnom páde na zemi. Výsledkom je v lepšom prípade modrina a pár dní bolesti na udretom mieste, ale neraz to môže byť aj zlomenina členka, úraz kolena alebo vážne zranenie stehennej kosti či dokonca krčku bedrového kĺbu, prípadne chrbtice. Najmä u starších ľudí môže mať podobné zranenie ďalekosiahle následky. Následne môže prísť pacient o možnosť pohybu a je potom odkázaný na vozíček a starostlivosť príbuzných, a niekedy sa podobný úraz skončí aj smrťou poškodeného. O to viac treba byť v takomto počasí opatrný.

Dobré riešenie:

Skúsení ponúkajú riešenie tým, ktorí si nevedia rady. Postačia francúzske barle, na koniec ktorých sa dá ľahko pripevniť násadka s kovovými bodcami. Zdravotné barle vybavené ostrými hrotmi dokážu byť dostatočnou oporou aj na zľadovatenom chodníku. Násadku dostať kúpiť v lekárni alebo v predajni so zdravotníckymi pomôckami. Aj keď je tento zlepšovák určený hlavne pre starších ľudí, ktorí majú neistejšiu chôdzu a krehkejšie kosti, pomôcť si ním môžu aj mladšie ročníky. Hanba nehanba, vždy je to menšie zlo ako komplikovaná zlomenina, ktorá si vyžaduje týždne či dokonca mesiace liečby a rehabilitácie. Dobrou pomôckou sú aj trekingové palice či špeciálne palice na nordic walking čiže severskú chôdzu, samozrejme nie letná verzia s gumovými koncovkami, ale zimná vybavená hrotom, ktorý predstavuje dostatočnú podperu na klzkom teréne.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Dátum: 28.08.2020

Vložil: peter

Titulok: barly a palice

vyborne barly kupite tu: https://www.ortoshop.sk/kategoria/bandaze-a-korektory/

Odpovedať

—————

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada