17.04.2020 16:32

Do mištičky pre mačiatko

Zdravie a krása – Zvieratká doma

 

V mnohých rodinách pribudol teraz na jar nový člen rodiny. Nežné a prítulné mačiatko, ktorého treba správne nakŕmiť. Pri voľbe vhodných potravín treba mať na zreteli, že mačky rastú 18-krát rýchlejšie ako ľudia, takže detstvo a rannú mladosť stihnú za jeden rok. Tieto mesiace rozhodnú o správnom vývine organizmu, ktorý ovplyvňuje aj strava.

Základom je krmivo pre mačiatka. Špeciálne zmesi majú v porovnaní s konzervami alebo granulami pre dospelé mačky vyšší podiel bielkovín a tukov a iný pomer minerálov. Ak sa chceme orientovať na domácu stravu, musíme im poskytnúť všetky dôležité látky na budovanie zdravého organizmu. Súčasťou ich stravy by malo byť...

 • varené hovädzie alebo hydinové mäso (nikdy bravčové)
 • ryby (obsahujú vitamín D dôležitý na stavbu kostí, aby nemalo mačiatko sklon ku krivici)
 • tuky ako zdroj energie (kúsok masla, loja alebo trochu oleja),
 • vajcia,
 • ovsené vločky
 • varená zelenina

Aké chyby sa zvyknú robiť?

 • Je lepšie spoliehať sa na profesionálne výrobky, aby sme nevhodným zložením domácej stravy nepoškodili mačiatku zdravie. Ak to napríklad preženieme s množstvom mäsa, poruší sa správny pomer fosforu a vápnika, ktoré zviera v potrave prijme, a môže sa to podpísať na nedostatočnej stavbe kostí. Neodporúča sa surové mäso, ktoré je bežnou súčasťou stravy dospelej mačky, pretože citlivejší organizmus mláďaťa podľahne infekcii rýchlejšie.
 • Mačiatko by sme nemali ani predávkovať vitamínmi. Mačka je citlivá najmä na vitamín A, ktorý sa hojne nachádza v pečeni. Pri jeho nadbytku zvykne zvieratko trpieť nechutenstvom alebo dochádza u neho k zdureniu krčných stavcov a potom pre bolesť drží krk v neprirodzene vzpriamenej polohe.
 • Prílohy ako ryža, cestoviny a zemiaky by nemali tvoriť zložku stravy, lebo mača by z nich len zbytočne pribralo.
 • Občas môže uškodiť aj miska mlieka a spôsobiť tráviace ťažkosti a hnačky. Je to problém najmä starších mačiatok, ktoré strácajú schopnosť tráviť laktózu – mliečny cukor.
 • Dôležitý je aj prísun taurinu, ktorý sa nachádza pridávaný do potravy v konzervách pre mačiatka a ktorú si zviera nevie v tele vytvoriť samo. Táto látka je stavebnou časťou bielkovín a jej absencia môže spôsobiť degeneráciu sietnice oka až slepotu a tiež poruchy nervovej sústavy alebo funkcie srdca.
 • Všetky prehrešky nevyváženej domácej stravy sa môžu podpísať na neskorších tráviacich ťažkostiach, alebo i na cukrovke či zápale pankreasu.

 

Dobrá rada:

Nikdy nedávajme mačaťu jedlo z chladničky. Týka sa to ako hotových výrobkov v konzervách, tak i doma varených jedál, ktoré uskladňujeme v chlade. Najideálnejšia je izbová teplota.

Poznámka:

Dôležité je dbať aj na frekvenciu a veľkosť porcií. Najmenšie mačiatka majú malý žalúdok ale pre neustály pohyb veľkú spotrebu energie. Preto ich treba v prvých 6 mesiacoch kŕmiť 4 až 5-krát denne, po pol roku stačia dve až tri porcie. Čo sa týka zloženia, dve tretiny porcie má zastupovať mäso, ryby či vajcia a jednu tretinu zelenina alebo ovsené vločky.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada