Do mištičky pre mačiatko
Zdravie a krása – Zvieratká doma
V mnohých rodinách pribudol teraz na jar nový člen rodiny. Nežné a prítulné mačiatko, ktorého treba správne nakŕmiť. Pri voľbe vhodných potravín treba mať na zreteli, že mačky rastú 18-krát rýchlejšie ako ľudia, takže detstvo a rannú mladosť stihnú za jeden rok. Tieto mesiace rozhodnú o správnom vývine organizmu, ktorý ovplyvňuje aj strava.
Základom je krmivo pre mačiatka. Špeciálne zmesi majú v porovnaní s konzervami alebo granulami pre dospelé mačky vyšší podiel bielkovín a tukov a iný pomer minerálov. Ak sa chceme orientovať na domácu stravu, musíme im poskytnúť všetky dôležité látky na budovanie zdravého organizmu. Súčasťou ich stravy by malo byť...
varené hovädzie alebo hydinové mäso (nikdy bravčové)
- ryby (obsahujú vitamín D dôležitý na stavbu kostí, aby nemalo mačiatko sklon ku krivici)
- tuky ako zdroj energie (kúsok masla, loja alebo trochu oleja),
- vajcia,
- ovsené vločky
- varená zelenina
Aké chyby sa zvyknú robiť?
- Je lepšie spoliehať sa na profesionálne výrobky, aby sme nevhodným zložením domácej stravy nepoškodili mačiatku zdravie. Ak to napríklad preženieme s množstvom mäsa, poruší sa správny pomer fosforu a vápnika, ktoré zviera v potrave prijme, a môže sa to podpísať na nedostatočnej stavbe kostí. Neodporúča sa surové mäso, ktoré je bežnou súčasťou stravy dospelej mačky, pretože citlivejší organizmus mláďaťa podľahne infekcii rýchlejšie.
- Mačiatko by sme nemali ani predávkovať vitamínmi. Mačka je citlivá najmä na vitamín A, ktorý sa hojne nachádza v pečeni. Pri jeho nadbytku zvykne zvieratko trpieť nechutenstvom alebo dochádza u neho k zdureniu krčných stavcov a potom pre bolesť drží krk v neprirodzene vzpriamenej polohe.
Prílohy ako ryža, cestoviny a zemiaky by nemali tvoriť zložku stravy, lebo mača by z nich len zbytočne pribralo.
- Občas môže uškodiť aj miska mlieka a spôsobiť tráviace ťažkosti a hnačky. Je to problém najmä starších mačiatok, ktoré strácajú schopnosť tráviť laktózu – mliečny cukor.
- Dôležitý je aj prísun taurinu, ktorý sa nachádza pridávaný do potravy v konzervách pre mačiatka a ktorú si zviera nevie v tele vytvoriť samo. Táto látka je stavebnou časťou bielkovín a jej absencia môže spôsobiť degeneráciu sietnice oka až slepotu a tiež poruchy nervovej sústavy alebo funkcie srdca.
- Všetky prehrešky nevyváženej domácej stravy sa môžu podpísať na neskorších tráviacich ťažkostiach, alebo i na cukrovke či zápale pankreasu.
Dobrá rada:
Nikdy nedávajme mačaťu jedlo z chladničky. Týka sa to ako hotových výrobkov v konzervách, tak i doma varených jedál, ktoré uskladňujeme v chlade. Najideálnejšia je izbová teplota.
Poznámka:
Dôležité je dbať aj na frekvenciu a veľkosť porcií. Najmenšie mačiatka majú malý žalúdok ale pre neustály pohyb veľkú spotrebu energie. Preto ich treba v prvých 6 mesiacoch kŕmiť 4 až 5-krát denne, po pol roku stačia dve až tri porcie. Čo sa týka zloženia, dve tretiny porcie má zastupovať mäso, ryby či vajcia a jednu tretinu zelenina alebo ovsené vločky.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net
—————