14.10.2019 17:29

Divina si vyžaduje špeciálny prístup

Varenie – Príprava jedál

 

Divina má špecifickú chuť, nie všetci ju preto obľubujú. Pre niekoho sú však halali čiže obdobie poľovačiek príležitosťou pre vychutnávanie tradičných poľovníckych jedál.

Charakteristickú pikantnú príchuť a korenenú vôňu dodávajú divine aromatické silice, ktoré obsahuje rastlinná potrava zveri. Výhodou je aj malé percento tuku. Ten prerastá svalové tkanivo rovnomerne a neukladá sa v hrubších vrstvách ako v mäse chovaných zvierat.

 

Skutočne ťažké pokrmy?

Pre niekoho môže byť zverina ťažšie stráviteľná, ale v tomto je rozhodujúci spôsob prípravy. K jedlám, ktoré by ste si nemali dopriať vo večerných hodinách, patrí určite jelenie na smotane. Pochutnať sa dá výborne aj na pečenom mladom zajacovi alebo na srnčom dusenom vo vlastnej šťave.

Zverina potrebuje čas

Jedlá zo zveriny figurujú často vo francúzskej kuchyni. Francúzi majú bohaté poľovnícke tradície a rovnako gastronomické skúsenosti s týmto druhom mäsa. Tvrdia, že divina má svojskú arómu „fumée“, ktorú treba počas prípravy zachovať. K tomu pomáha aj správne skladovanie. Najviac sa osvedčilo rozvešanie zveriny v chladnom priestore, ktorá sa musí nechať odležať. Počas tohto procesu sa vyvíjajú charakteristické chuťové vlastnosti mäsa, čím sa zlepší jeho kvalita. Má to aj význam pre trvanlivosť. Dobre odležaná a skladovaná zverina vydrží v zimnom období 4 až 6 týždňov.

 

Moridlo zverinu zjemní

Mladšia divina sa zvykne pred varením nakladať do kyslého mlieka, staršia ako dva roky do moridla čiže nálevu z vody, octu, pokrájanej koreňovej zeleniny i cibule a korenín (najčastejšie sa pridáva čierne a nové korenie, bobkový list a tymian). Mäso sa nakladá do pácu na 2 až 4 dní a má sa každý deň obracať.

Vvyberte vhodný recept

Treba sa inšpirovať skúsenými kuchármi a zvoliť si receptúru, ktorá sa na ten ktorý druh zveriny hodí. Mäso z divo žijúcich zvierat môžeme piecť i dusiť. Na prípravu gulášov a ragú sú najlepšie predné časti, mäso zo stehna a chrbta skôr pečieme. K vyhľadávaným receptom patria tie na smotane alebo na víne, prípadne s brusnicami a ríbezľami. A z dobre odležaného mladého srnčieho alebo jelenieho mäsa sa dajú pripraviť rovnako dobré bifteky ako z hovädzej sviečkovice.

Pre nízke percento tuku treba ho dodať pridaním údenej slaniny, ktorou zverinu prešpikujeme ešte pred tepelnou úpravou.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada