25.04.2018 17:57

Deťom hravo o prvej pomoci

Aktuality

 

Deti tohto storočia trávia veľa času na mobiloch a tabletoch, nakoľko sa virtuálny svet stal bežnou súčasťou ich každodenného života. Žijú vo svete, v ktorom je úplne prirodzené byť online. Či už ide o sledovanie rozprávok, videí na internete alebo hranie rôznych hier. Z virtuálneho sveta si tak dieťa dokáže odniesť veľa poznatkov aj do toho reálneho.

Práve preto sa Falck n.o. rozhodla zasadiť tému prvej pomoci pre deti aj do online prostredia. Po detskej knihe Pomáhať nebolí, nebolieť pomáha, audioknihe a hudobnom CD pre deti prichádza s novým unikátnym detským projektom.

 

Na scénu prichádza záchranár Falko

„Cieľom Falck neziskovej organizácie je, aby všetky deti na Slovensku pochopili základy a zmysel prvej pomoci. Denne sme v teréne a robíme ukážky prvej pomoci v rôznych školách a škôlkach a vidíme, že na tému prvej pomoci reagujú deti predškolského a školského veku veľmi pozitívne. Prostredníctvom zážitkovej formy sa s ňou dokážu stotožniť a neboja sa. Hľadali sme ale ďalší spôsob, akým sa ešte viac priblížiť dnešnému detskému publiku, ktoré už veľa času trávi online,"  uvádza Jana Mračnová, výkonná riaditeľka Falck n.o. A tak ako minulé generácie detí vyrastali spolu s Kukom či Raťafákom Plachtou, Záchranár Falko by pre tú súčasnú mohol predstavovať nového hrdinu, s ktorým sa môžu stotožniť. „Chceme, aby deti pri našich stretnutiach hneď vedeli, že Falko je hrdina, s ktorým sa naučia prvú pomoc nielen na internete, ale aj naživo,“ dodáva riaditeľka.

Príbehy Záchranára Falka sú určené deťom materských škôl a prvému stupňu základných škôl.

 

O projekte

Na Youtube kanáli a web stránke https://zachranarfalko.sk/ si deti môžu pozrieť prvú sériu animovaných príbehov Záchranára Falka a jeho kamarátov, v ktorých riešia témy ako: prvá pomoc – zisti, čo sa stalo, Dusenie, Privolanie pomoci a krvácanie, Popáleniny, Oživovanie a Čo sa môže prihodiť počas búrky.

Príbehy sú zamerané na bežné situácie z prostredia detí, ktoré ich majú vytiahnuť do deja. Keďže sú tieto príbehy interaktívne, dieťa si pri ich sledovaní môže samo dotvoriť záver – na výber má tri možnosti. „Pritom až dva z možných záverov sú nesprávne, scéna je úplne preexponovaná, aby deti pochopili, čo je v daných situáciách zlé, prečo by tak v rámci poskytnutia prvej pomoci nemali postupovať, ak sa ich kamarátovi niečo prihodí,“ približuje Jana Mračnová.

 

Interaktívna pomôcka pre rodičov i učiteľov

Po každom príbehu nasleduje kvíz, v ktorom si dieťa môže zopakovať, čo sa naučilo a prehĺbiť si svoje nové vedomosti o prvej pomoci. Na web stránke si deti zároveň môžu stiahnuť aj zhrnutie príbehu so správnym postupom pomoci, aby sa k nemu mohli kedykoľvek vrátiť. Postupne na nej pribudnú aj ďalšie pomôcky nielen pre deti, ale aj pre ich rodičov a učiteľov – napríklad maľovanky s témou prvej pomoci, pracovné zošity, ďalšie testy a kvízy a pod.

Kto sú kamaráti Záchranára Falka?

Každá z postáv vyskytujúca sa v príbehoch Záchranára Falka je jedinečná a odzrkadľuje bežné detské vlastnosti. Dieťa sa pri pozeraní teda vie stotožniť s ktoroukoľvek postavou:

Záchranár Falko – je to hlavná postava všetkých príbehov. Jeho najväčším snom je, aby všetky deti ovládali prvú pomoc a nebáli sa pomôcť.

Veverička Ema – je to riadna šibalka. Pre svoju hyperaktivitu sa jej stále niečo prihodí, či už niekam spadne, niečo rozbije alebo zlomí. Je stále veselá aj keď býva často obviazaná.

Medveď Maco – má všetkých rád a je za každé huncútstvo. Koná skôr, než si to poriadne premyslí, ale Falko mu vždy pomôže. Pretože sa mu niečo stále stane, môže sa aj jeho priateľom, preto je jeho veľké prianie mať svoju vlastnú sanitku, aby mohol pomáhať aj ostatným zvieratkám.

Diviak Maroš – je to malý bojko, bojí sa azda všetkého, čo ho stretne. Avšak je najsilnejší zo všetkých zvieratiek a sily má aj za troch.

Líška Elenka – veľmi rada sa pekne oblieka a chce byť stredobodom pozornosti. Keď sa niečo stane, tak len stiahne chvost a nechá ostatných, aby to vyriešili, ale ak môže – pomôže.

Ježko Samko – svojou veľkosťou je zo všetkých najmenší, ale to ho vôbec neodradí od vystrájania. Obľubuje sladkosti, no o prvej pomoci nechce nič počuť. Ľahko sa dokáže vystrašiť.

Bobor Laco – vo vode sa cíti najlepšie a nemá rád, ak z nej musí vyjsť von. Raz by chcel mať vlastný aquapark.

 

redakcia Doma a Rada. FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada