08.06.2018 17:10

Depiláciou k hladkej pokožke

Zdravie a krása – Starostlivosť o telo

 

Predstavy o kráse sa menia. Zatiaľ čo ženám pred polstoročím ochlpenie v podpazuší či na lýtkach nôh nevadilo, o čom svedčia aj filmy nakrútené v tejto ére, dnes sa to považuje za absolútne neakceptovateľné. Teraz v lete, keď svoje telo vystavujeme na obdiv len v plavkách, treba tejto časti skrášľovania venovať osobitnú pozornosť.


 

Aj keď dôvodom je čiastočne atribút hygieny, najmä kvôli jednoduchšej aplikácii deodorantov a večernej očiste podpazušia, najpodstatnejší  je predsa len estetický dojem. Ak chceme konkurovať dokonalým kráskam z reklamy, máme čo robiť. Aj v súvislosti so stále dorastajúcimi chĺpkami na viditeľných miestach. A tak hľadáme tie najúčinnejšie spôsoby, ako sa ich zbaviť. Dobrá správa pre kozmetický priemysel, ak rátame, že ženská časť populácie je o niečo početnejšia a zbavovať ochlpenia sa v posledných rokoch začali dokonca aj muži. Preto trh prináša stále nové depilačné techniky.

 

Nič nové pod slnkom

Myslieť si, že zbavovanie chĺpkov je prvkom modernej doby, je veľkým omylom. Už v starom Egypte hľadali ženy spôsob, ako dosiahnuť hladkú pokožku. Kráľovná Kleopatra si vraj chĺpky odstraňovala cukrovou pastou alebo gázou s horúcim voskom. A egyptskí kňazi považovali tento úkon za súčasť dokonalej očisty a náboženských rituálov. K horúcemu vosku sa utiekali aj Indky, aby potom na dokonalej vyholenej pokožke mohli hennou kresliť nádherné ornamenty.

 

Nech si každý vyberie

K frekventovaným patrí hlavne používanie žiletky. Tento rýchly spôsob odstránenia ochlpenia však nemá dlhodobý účinok a musí sa takmer denne opakovať. Chĺpky začnú rýchlo rašiť a nová generácia je ešte silnejšia a tmavšia.

Pri chemickej depilácii hrá hlavnú úlohu pena, krém alebo iný špeciálny prípravok na rozpustenie chĺpkov, ktoré sa potom spolu strú plastovou škrabkou alebo hubkou z pokožky.

Účinnejšou je epilácia čiže likvidácia chĺpku aj s korienkom. Vytrhávanie pinzetou sa odporúča len v prípade ojedinelých chĺpkov na tvári a to najlepšie po kúpeli alebo naparení. Na suchú epiláciu väčších plôch treba použiť strojček, hladká koža nám vydrží aj niekoľko týždňov. Pre bolestivosť nie je vhodná pre intímne oblasti a podpazušie, skôr pre zušľachtenie pokožky nôh.

Alternatívou odstraňovania chĺpkov aj s korienkami je technika studeného alebo teplého vosku, pri ktorej sa páska s voskom musí strhnúť proti smeru rastu chĺpkov. Jej výhodou je niekoľkotýždňový efekt a fakt, že opakovaním chĺpky slabnú.

Objavujeme aj tradičné procedúry

Niekedy sa vraciame ku klasike. Tak tomu je aj v prípade cukrovej pasty, ktorú na depiláciu používajú najmä dnešné Arabky. Pasta z cukru, citrónovej šťavy a vody sa na nesie na pokožku a po chvíli sa strhne v smere rastu chĺpkov, preto je to menej bolestivá procedúra. Navyše pekná pokožka by mala vydržať až dva mesiace. Cení sa aj zloženie pasty na prírodnej báze bez prítomnosti chémie. Tento prirodzený spôsob je vhodný aj pre ženy s kŕčovými žilami, ktoré pri aplikácii horúceho vosku mávajú problém.

 

Pomáha aj najnovšia technika

Profesionálne kozmetičky ponúkajú aj možnosť zbaviť sa ochlpenia pomocou laserových lúčov, ktoré korienky úplne spália. Je to vhodný spôsob najmä u ľudí s bledou pleťou a tmavým zarastením.

K moderným patrí fotoepilácia, pri ktorej dochádza k deštrukcii vlasového folikulu a zničeniu chĺpku pomocou svetelnej energie.

 

Riziká a nevýhody jednotlivých spôsobov depilácie:

  • pri manipulácii so žiletkou hrozí často menší úraz a krvácanie a následne tvorba drobných jazvičiek po zahojení ranky, dokonca na menej viditeľných miestach nebezpečenstvo mechanicky si poškodiť materské znamienko, ktoré môže viesť k nežiaducemu bunkovému bujneniu
  • pri neodbornej depilácii sa môže dostať konček kučeravého skrúteného chĺpku do kože a spôsobiť zápal, ktorý musí riešiť chirurg
  • pri chemickej depilácii existuje možnosť alergie na depilačné prípravky najmä u citlivej pokožky obzvlášť na intímnych miestach a v podpazuší
  • pri epilácii strojčekom alebo voskom treba rátať s bolestivosťou a vyššou finančnou náročnosťou, horúci vosk môže navyše u žien s výraznými cievami a kŕčovými žilami vyvolať ich rozšírenie
  • pri epilácii laserom sú nevýhodou vyššie ceny, pretože kozmetičku treba navštíviť pre dokonalosť výsledku niekoľkokrát, počet závisí od hustoty zarastenia
  • pri fotoepilácii, ktorá patrí tiež k drahším spôsobom, je škodlivé priame slnečné žiarenie po absolvovaní procedúry, odporúča sa preto zvoliť si radšej jarné alebo jesenné mesiace, a absolútne nevhodná je pre tehotné ženy, diabetikov, epileptikov, pre ľudí precitlivených na svetlo i tých, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi alebo sú čerstvo opálení či potetovaní

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada