03.05.2017 16:24

Deň pľúcnej hypertenzie

Aktuality

 

Piatok 5. mája bude patriť Svetovému dňu pľúcnej hypertenzie, ktorého cieľom je podporiť diagnostiku, liečbu a uľahčiť život pacientom s touto diagnózou. Pľúcna hypertenzia (PH) je chronické ochorenie pľúcnych artérií charakterizované vzostupom tlaku v pľúcnom riečisku, progresívnym zlyhávaním srdca, výrazne zhoršenou kvalitou života a predčasnou smrťou.


Ako na tlačovej konferencii uviedla Marta Hájková z Kliniky pneumológie, ftizeológie a funkčnej diagnostiky Univerzitnej nemocnice Bratislava, na Slovensku toto ochorenie diagnostikovali približne 250 ľudom, odborníci však predpokladajú, že v skutočnosti môže byť ich počet až dvojnásobne vyšší. Jednou z najzávažnejších foriem PH je pľúcna artériová hypertenzia (PAH), pri ktorej tlak v pľúcnych tepnách stúpa z nie úplne objasnených príčin. Tento typ diagnostikujú prevažne u pacientov medzi 40. a 50. rokom života, pričom väčšinou ide o ženy.

Pri počiatočnej diagnostike tejto choroby je problémom, že sa často zamieňa za iné ochorenia. Príznaky PAH sa totiž dajú ľahko zameniť s príznakmi iných, omnoho bežnejších ochorení, akými sú napríklad ischemická choroba srdca, postihnutie chlopní srdca, ale aj chronický zápal priedušiek, astma či chudokrvnosť. Ochorenie je nebezpečné aj preto, že ho väčšinou diagnostikujú až v pokročilom štádiu. Následkom je vysoká úmrtnosť, pričom neliečení ľudia zomierajú do dvoch až troch rokov na zlyhanie srdca a 40 percent pacientov žije päť rokov od diagnostikovania ochorenia. V rámci Slovenska sa pacienti liečia v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave, Stredoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici a Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v Košiciach. V pokročilom štádiu býva často jediným spôsobom záchrany života transplantácia pľúc.

Pacientov s PAH prišli podporiť aj známe osobnosti spevák Tomáš Bezdeda a herec René Štúr, ktorí vysadili okrasné kríky v OC Eurovea ako symbol pľúc.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: archív

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada