06.06.2013 08:30

Cukrovka nás nedobehne

Aktuality

 

Riziko cukrovky 2. typu, ktorá dokáže skrátiť život až o 15 rokov, môžeme znížiť každým naším krokom. Do boja proti tomuto nevyliečiteľnému ochoreniu sa môžete aktívne zapojiť aj vy počas prvého slovenského Behu proti cukrovke. Už pár kilometrov denne nám pomôže uniknúť nie len diabetu 2. typu, ale aj iným civilizačným ochoreniam.

 

Zanedbávame životný štýl

Príčinou  vzniku diabetu 1. typu, pri ktorom sa inzulín v tele vôbec netvorí je autoimunitné ochorenie a doteraz mu nevieme predísť. Obvykle začína už v detskom veku. Avšak až 85 percent pacientov s diabetom má 2.typ diabetu a ich počet  narastá doslova rýchlosťou epidémie. V súčasnej  týmto ochorením trpí asi 350-tisíc Slovákov a ďalších 150 až 200-tisíc v nepoznanej forme. Základom ochorenia je síce genetická predispozícia, avšak to, či sa ochorenie napokon skutočne rozvinie, zapríčiňuje najmä zanedbanie pravidiel zdravého životného štýlu, nesprávne stravovanie, nedostatok pohybu, obezita. Neskoro odhalený alebo nesprávne liečený diabetes mellitus je sprevádzaný ďalšími zdravotnými komplikáciami a môže viesť k predčasnej smrti pacienta.

 

Pridajme do života viac pohybu

Cukrovka je síce nevyliečiteľné, ale liečiteľné ochorenie. Náklady na liečbu z nej však robia jedno z finančne najnáročnejších ochorení. Záťaž menom cukrovka však nemusí podstupovať ani naše telo, ani naša peňaženka. Stačí svoj život obohatiť o pravidelný pohyb a zdravú výživu. Slovenská diabetologická spoločnosť, Zväz diabetikov Slovenska a spoločnosť Novo Nordisk preto organizujú prvý slovenský Beh proti cukrovke. Táto aktívna podoba prevencie diabetu zaháji XXXIII. Diabetologické dni s medzinárodnou účasťou a veríme, že sa stane každoročnou tradíciou, ktorá sa rozšíri aj do iných miest na Slovensku.

 

Odštartujte sa prvým behom

Prvý Beh proti cukrovke sa uskutoční 12. júna 2013 v Bratislave v areáli Štrkoveckého jazera. Na štart trojkilometrovej trate, pozostávajúcej z troch identických okruhov, sa účastníci postavia o 08.00 hod. Registrácia bude prebiehať od 07.00 do 07.45 hod. osobne v areáli jazera. V priestoroch štartu bude pripravené občerstvenie, ale aj miesto na prezlečenie a odloženie osobných vecí. Slávnostné vyhlásenie víťazov sa uskutoční počas kongresu o 10.00 hod. Na štartovné Behu proti cukrovke si nepotrebujete zobrať do vrecka teplákov žiadne drobné.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada