13.03.2018 08:28

Crocus očarí i ochutí

Zelený domov – Pestujeme rastliny

 

Cibuľoviny ako narcis, tulipán alebo hyacint symbolizujú jarné mesiace. Rovnako crocus, ktorý patrí k prvým kvitnúcim rastlinám na jar.

Crocus rastie v strednej Európe, ale najmä v jej južnejších častiach, ako je Portugalsko. Pestujú ho však aj v Maroku, v Kirgizsku, v Číne, v Jordánsku, v Turecku a v balkánskych krajinách. Je to asi 10 centimetrov vysoká rastlina s kvetom žltej, purpurovej, levanduľovej alebo bielej farby. Zvykne byť obľúbenou okrasou skalky, ale uplatňuje sa aj ako samostatný kvet v črepníku vhodný do interiéru alebo na balkón, vtedy potrebuje dostatok slniečka alebo mierny tieň. Na jar kvitne pár týždňov, potom listy zožltnú. Po ich odpadnutí cibuľky z kvetináča vyberieme, necháme zaschnúť a uložíme ich na suchom chladnejšom mieste v komore alebo v pivnici. Ak sme sa chceme tešiť z práve rozkvitajúceho a voňavého crocusu teraz na jar, mali sme ho zasadiť do zeme už na jeseň a cibuľky vo februári presadiť do kvetináča. Na dobré prežitie potrebujú priepustnú a nepremokrenú zem, na veľké množstvo vody sú citlivé podobne ako iné druhy cibuľovín.

 

Na okraj:

Túto rastlinu v sušenej podobe poznáme aj pod názvom šafran siaty ako vzácnu a cenenú koreninu, ktorá dokáže výborne ochutiť rizoto, polievky, omáčky syr, cesto či maslo. Stačí malá štipka. Je tiež známa ako potravinárske farbivo žltého odtieňa.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada