04.03.2021 09:56

Čo treba vedieť o respirátoroch?

Zdravie a krása – Zdravé bývanie

 

Od 8. marca máme na Slovensku povinnosť nosiť respirátory v obchodoch, v prostriedkoch hromadnej dopravy a vo verejných interiéroch. Čo by sme mali vedieť o týchto ochranných pomôckach?

Aktuálne sú respirátory jednou z najčastejších komodít, po ktorých sa ľudia zháňajú. Ponúkajú ich viaceré obchodné reťazce, dostať ich v lekárňach i na internete. A keďže sa na nejaký čas stanú súčasťou našich životov, budú predstavovať ďalší zásah do mesačného rozpočtu. Najmä vo viacčlenných rodinách. Preto sa každý snaží kúpiť čo najlacnejšie výrobky. Niekedy sa však podobné šetrenie na zdraví nevypláca.

 

Pozor na e-shopy

Pre pocit istoty, že kupujeme skutočne funkčné respirátory, sa treba orientovať podľa označenia. Úroveň ochrany musí byť vytlačená priamo na respirátore. Nesmie chýbať označenie CE spolu so 4-ciferným číslom notifikovanej osoby, číslom technickej normy, rokom jej zverejnenia a triedy filtračnej polmasky. V EU sú akceptované tri triedy - FFP1, FFP2 a FFP3, najúčinnejší je tretí, ale v obchodoch teraz dostaneme najčastejšie strednú kategóriu filtračnej účinnosti FFP2. Tento typ by mal zachytiť až 92 percent škodlivých častíc zo vzduchu.

Opatrní by sme mali byť pri objednávkach cez e-shopy, ktoré môžu dodať aj respirátory v EU necertifikované. K takým patrí napríklad typ KN95, ktorý je určený pre ázijský trh. Je tvarom prispôsobený ázijskému typu tváre a Európanom dostatočne neprilieha, čím sa jeho účinnosť v ochrane znižuje.

 

Ako respirátor používať?

Jedna polmaska vydrží celú pracovnú dobu, na druhý deň by si mal dať každý novú. Ale čo ak potrebujeme respirátor iba na nákup a v obchode strávime necelú hodinu? V takom prípade sa môže použiť aj opakovane 2-krát, maximálne 3-krát, ale po príchode domov ho zľahka prestriekajme antibakteriálnym sprejom a dajme uschnúť, alebo ho nechajme voľne vysušiť a použime najskôr po 3 dňoch. Vtedy už môžeme mať istotu, že povrch nie je kontaminovaný. Prať respirátor podobne ako textilné rúško sa nemá, lebo sa znehodnotia jednak filtračné vlastnosti materiálu, ale aj tvar samotného respirátora, ktorý potom na tvári správne neprilieha a neposkytuje dostatočnú ochranu.

Poznámka: Pred nasadením respirátora by sme si mali umyť ruky a rovnako aj po jeho snímaní. Respirátor nesmie mať trhliny a musí priliehať na tvár tak, aby zakrýval ústa, nos a bradu. Husté zarastenie u mužov je problém, pretože respirátor vtedy na tvári neprilieha a do dýchacích ciest môže preniknúť nefiltrovaný vzduch Muži by si preto bradu v tomto kritickom období mali radšej oholiť.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada