22.09.2018 12:23

Čo s izbovými rastlinami v jeseni

Zelený domov – Pestujeme rastliny

 

Rok sa posunul a my musíme rešpektovať záver bujného vegetačného obdobia a urobiť poriadok s našimi zelenými skvostami.  

 

  • Už od októbra sme mali prestať prihnojovať a znížiť dávky vody. Platí, že znižovaním vonkajšej teploty by sme mali rastliny aj menej zalievať, pretože skracovaním slnečného svitu sa spomaľuje až zastavuje rast izbových rastlín. No rastliny v interiéri treba v priebehu ďalších mesiacov denne rosiť, pretože pobyt vo vykurovanom priestore si žiada zvýšenú starostlivosť. Odporúča sa vzduch v miestnosti s rastlinami zvlhčovať. Dôležitá je aj pravidelná kontrola, či ich nenapadli škodcovia.
  • V jeseni sa nebojme všetky rastliny, ktoré sa priveľmi rozkošateli, orezať. Týka sa to čínskej ruže, juky, filodendronu a monsterov. Z palmy stačí odstrániť len poškodené a suché časti.
  • Väčšinu rastlín, ktoré máme uložené na balkóne či terase, treba v novembri premiestniť do interiéru. Či už muškáty, petúnie, fuksie, ale aj exotickejšie druhy - oleandre, citrusy, ibišteky, granátové jablká a ostatné odrody stredomorských kríčkov, ktoré neznesú teploty nižšie ako 18 °C. Najprv ich však osprchujme, aby sme odstránili prach a iné nečistoty. A potom uložme v svetlom, ale chladnejšom priestore.
  • K výnimkám, ktoré môžeme pokojne nechať zatiaľ v hrantíkoch na balkóne, patria viac odolné druhy. Je to najmä chryzantéma, zimná astra, rozchodníkovec, fialka sirôtková, čiernohlávka a vresovec vznešený, ktorý bez ujmy odolá aj prvým mrazíkom. Treba im však zabezpečiť vhodný spôsob zalievania. Niekoľkocentimetrová drenážová vrstva v spodnej časti zabezpečí odtok prebytočnej vody do misky, z ktorej si rastliny berie vlahu podľa potreby. Ak však už začne mrznúť, treba výrazne obmedziť zalievanie, aby zamrznutá voda situáciu nekomplikovala.
  • K odolným patria aj malé kríčky s bobuľami, napríklad libavka alebo skímia. Zasadené vo väčších kvetináčoch nám skrášlia balkón aj v chladnejšej jeseni.
  • V novembri je vhodný čas na zazimovanie kaktusov. Postavme ich na svetlé, ale chladné miesto, kde sa teplota pohybuje okolo 10°C. Niektoré druhy síce vydržia aj mrazy do -20°C, ale musia mať v záhrade ideálne podmienky. V mieste, kde sú zasadené ako súčasť okrasnej skalky, sa nesmie zadržiavať voda. Pôda tam musí byť kvalitne oddrenážovaná, aby korene nehnili.

 

Poznámka:

V snahe ochrániť naše nádherné vypestované exempláre, im napokon môžeme ublížiť. Kladieme ich na teplý podklad, pretože zabúdame na podlahové kúrenie. No podobný teplotný šok po prechode zo studeného vonkajšieho prostredia ich môže poškodiť. Rovnaké nebezpečenstvo pre ich krásu a zdravie predstavuje blízkosť vykurovacieho zariadenia.

 

TIP: Najvhodnejšie črepníky na chladnejšie mesiace, sú keramické s hrubými stenami, ktoré dokážu korene rastliny ochrániť.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada