09.06.2018 19:22

Čo s batoľaťom v lete?

Mamina - Dieťa

 

Možno mnohé mamičky nezvyknú brať svoje batoľa na priame slnko, ale je ešte stále dosť takých, ktoré sa rady pochvália čokoládovo opáleným bábätkom v kočíku. Napriek každoročne opakovaným radám lekárom dobré rady nepočúvajú.

Hnedastá pokožka v lete už nie je len synonymom zdravého vzhľadu. UV žiarenie môže mať aj negatívne následky a spôsobiť v dospelosti alebo v staršom veku vážne ochorenia kože vrátane rakovinových, najviac nebezpečný je malígny melanóm. No mladé matky napriek dokonalej starostlivosti o svoje dieťa robia v lete chyby, ktoré môžu negatívne ovplyvniť zdravotný stav batoľaťa. Ako správne ochrániť v lete malé dieťa?

  • Priamemu slnku by sme nemali vystavovať deti do 3 rokov. Pre slabší imunitný systém ich ohrozuje úpal i úžeh viac ako staršie deti. Ale kontaktu so slnečným žiarením sa nedá úplne vyhnúť na prechádzke či počas transportu dieťaťa. Tieň v kočíku treba preto zabezpečiť dostatočne veľkou strieškou alebo malým slnečníkom. Dieťaťu by malo mať na hlavičke, ktorá je obzvlášť citlivá, ľahkú pokrývku, napríklad klobúčik. Obliecť mu treba ľahké oblečenie z bavlneného materiálu.
  • Keď už chceme niekoľkomesačnému bábätku dopriať trochu slnka, tak zásadne skoro predpoludním alebo neskoro popoludní, v horúcich dňoch až k večeru. Postačí aj polhodinka. Treba ho však natrieť ochranným prípravkom pre deti s vyšším UV filtrom, s ochranným faktorom minimálne 30 až 50 (najkvalitnejšie kúpime v lekárni) a v prípade pobytu vo vode natieranie opakovať. Na ochranný prípravok nerezignujeme ani, keď je zamračené, mraky totiž prepúšťajú časť UV žiarenia. Zvyšok dňa by malo dieťa tráviť v tieni, pod nejakou strechou, veľkým slnečníkom či stromami alebo vo vetranom interiéri.

  • Chrániť slnečníkom môžeme aj nádobu s vodou, v ktorom sa dieťa čľapká. Deťom do jedného roka doprajme šantenie len vo vode, ktorej zdroje poznáme. Vhodný je vlastnoručne naplnená vanička alebo nafukovací bazénik na záhrade. Kúpanie v jazere alebo v bazéne na kúpalisku by malo byť pre nich ešte tabu. Imunitný systém takto malých detí nie je dostatočne silný, aby odolal možnej infekcii.
  • Počas horúcich dní nezabúdame na kvalitný pitný režim, malé deti s nevyvinutou obranyschopnosťou organizmu ohrozuje vyčerpanie z tepla skôr ako väčšie deti či dospelých.
  • S dojčaťom sa neodporúča cestovať k moru. Už samotnú cestu a tiež pobyt v exotickom prostredí s inými klimatickými podmienkami nemusí malé dieťa zvládnuť. Takúto dovolenku si môže rodina dopriať v ďalších rokoch, keď bude dieťa navyše už vnímavejšie aj na zážitky. Vhodnejší je pobyt niekde na chate v horskom prostredí.
  • Pred kliešťami a bodavým hmyzom dieťa ochránime repelentom a pri poštípaní použijeme chladivý dermálny gél, ktorý ranu dezinfikuje a upokojí. Je to dôležité, pretože malé deti si zvyknú štípanec rozškrabať a takto si zaniesť do tela infekciu. Najmenšie deti v kočíku dobre ochráni špeciálna sieťka, na ktorú sme nastriekali trochu spreju proti komárom.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.morguefile.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada