05.07.2021 20:58

Čo potrebujú naše obličky?

Zdravie a krása – K vitalite a zdraviu

 

Obličky máme síce dve ako jeden z mála párových orgánov, ale nesprávnym životným štýlom si môžeme zlikvidovať obe. Je to síce veľmi výkonná časť organizmu, no zároveň aj citlivá. Treba preto vedieť, ako by sme im mohli ublížiť.

Problémom býva už zlý pitný režim. Pri nedostatku tekutín sa obličky snažia udržať čo najviac vody v organizme, no tým zároveň zadržiavajú aj toxické látky, ktoré by sa inak z tela vylúčili. Nedostatok vody tiež zhusťuje krv, čím sa zhoršuje prekrvenie a okysličenie orgánov.

 

Koľko tekutín treba vypiť

Správny, dostatočný pitný režim však neznamená, že každý človek musí denne vypiť 3 či dokonca 5 litrov vody. Niekedy platí, že menej je viac a pri dopĺňaní tekutín treba brať ohľad na hmotnosť, vek, pohlavie, podnebie či teplotu vzduchu, ako aj zloženie jedálnička, zdravotný stav či fyzickú aktivitu. Dospelý muž by mal denne prijať asi 2,5 litra tekutín a žena asi 2 litre, pričom z potrebného množstva tekutín príjme každý asi 20 percent už zo celodennej stravy.

 

Keď menej je viac

Pre ľudí, ktorí sú v honbe za zdravím a krásou pitím vody priam posadnutí, používajú odborníci názov „aquaholici“. Známou aquaholičkou bola v minulosti bežkyňa Kate Moriová, ktorá pri maratóne skolabovala, lebo pila tak prehnane veľa tekutín, že to u nej viedlo až k opuchu mozgu. Športovkyňa odvtedy robí osvetu, aby to ľudia s pitím vody nepreháňali. Pacienti so zlyhávaním obličiek si musia príjem tekutín strážiť dôslednejšie ako zdraví ľudia. Ak ešte obličky čiastočne fungujú a pacient ešte močí, môže denne prijať taký objem tekutín, ktorý sa rovná objemu moču za 24 hodín plus asi 600 ml, ktoré sa vylúčia inak ako močom, napríklad pri dýchaní, stolicou či kožou. Ak už pacient nemočí vôbec, musí obmedziť príjem tekutín na také množstvo, ktoré dokáže vylúčiť inak, teda len okolo 500-600 ml denne. Ak človek prijme viac tekutín, ako je schopný vylúčiť, prebytočná voda sa v tele hromadí, čo sa môže prejaviť opuchmi. Tekutina sa môže hromadiť v pľúcach či v brušnej dutine a spôsobiť dýchacie, tráviace a pohybové ťažkosti, vysoký krvný tlak či zlyhanie srdca.

Úloha minerálov

Aby obličky dokázali z organizmu odstraňovať prebytočnú vodu, potrebujú správny pomer sodíka a draslíka v tele. Strava s vysokým obsahom soli môže túto rovnováhu narušiť, čo spôsobí zníženie funkcie obličiek a odvádzanie menšieho množstva tekutín z tela, čo ďalej vedie k vzniku vysokého krvného tlaku. Ten zase zaťažuje obličky a vzniká bludný kruh, ktorý môže viesť až k vzniku obličkového zlyhania. Vysoký príjem soli zvyšuje množstvo bielkovín v moči, čo je hlavný rizikový faktor poklesu obličkových funkcií a teda aj vzniku obličkových i srdcovocievnych ochorení. Pribúda tiež stále viac dôkazov, že vysoký príjem soli môže urýchliť zhoršovanie obličkového ochorenia u ľudí, ktorí ním už trpia a okrem toho podporuje vznik obličkových kameňov. Preto by si mal každý, komu záleží na zdraví obličiek, svoj príjem soli strážiť. Podľa odborníkov by sme denne nemali prijať viac ako 5-6 gramov soli.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada