25.01.2018 20:21

Čo je to bonding?

Mamina – Som tehotná

 

Retro preniklo aj do pôrodníctva. Už sa nezvykne ohŕňať nosom nad starými tradíciami. Kedysi, keď babica prišla za matkou do domu a pomáhala jej rodiť v bezprostrednej blízkosti zvyšku rodiny, celá udalosť mala komornejší a intímnejší charakter než v sofistikovaných nemocniciach. Vtedy matke sprostredkovalo okolie čo najskôr kontakt s dieťatkom.

 

Novonarodeniatko vložili mamičke do náručia takmer hneď po narodení. Bolo to dôležitý moment pre mladú ženu i dieťa a nenarúšali ho žiadne zdravotnícke štandardy, prípadne rutinérske správanie a nedostatok empatie zdravotného personálu v modernej pôrodnej sále. Dnes sa však začína význam prvého kontaktu prehodnocovať a svetlo sveta preto uzrel bonding. Znamená to, že ak nenastanú komplikácie, pôrod prebehne normálne, rodička je v poriadku a ani dieťatko netreba resuscitovať, maličké položia matke takmer hneď po pôrode na brucho a k prsníku. Inovovaný prístup je výhodný pre obe strany:

  • Matka nie je vystresovaná vyčkávaním na okúpané a oblečené dieťatko, veď čakala už dlhých deväť mesiacov a absolvovala bolestivý pôrod, je preto humánnejšie, aby videla svoje dieťa čo najskôr a neznervózňovala sa zbytočne, či je skutočne v poriadku.
  • Šok, ktoré novorodenec prežíva po príchode na svet, je tlmený okamžitým kontaktom s matkou a jej telom a konfrontáciou s jej hlasom a tlkotom srdiečka, ktoré dobre pozná. Dieťa sa na teplom matkinom bruchu veľmi rýchlo upokojí a začne aj pravidelne dýchať.

 

Poznámka:

Bonding si pochvaľujú aj samotní zdravotníci. Tvrdia, že na pôrodných sálach sa už neozýva toľko detského plaču ako kedysi.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada