Čo je to bonding?
Mamina – Som tehotná
Retro preniklo aj do pôrodníctva. Už sa nezvykne ohŕňať nosom nad starými tradíciami. Kedysi, keď babica prišla za matkou do domu a pomáhala jej rodiť v bezprostrednej blízkosti zvyšku rodiny, celá udalosť mala komornejší a intímnejší charakter než v sofistikovaných nemocniciach. Vtedy matke sprostredkovalo okolie čo najskôr kontakt s dieťatkom.
Novonarodeniatko vložili mamičke do náručia takmer hneď po narodení. Bolo to dôležitý moment pre mladú ženu i dieťa a nenarúšali ho žiadne zdravotnícke štandardy, prípadne rutinérske správanie a nedostatok empatie zdravotného personálu v modernej pôrodnej sále. Dnes sa však začína význam prvého kontaktu prehodnocovať a svetlo sveta preto uzrel bonding. Znamená to, že ak nenastanú komplikácie, pôrod prebehne normálne, rodička je v poriadku a ani dieťatko netreba resuscitovať, maličké položia matke takmer hneď po pôrode na brucho a k prsníku. Inovovaný prístup je výhodný pre obe strany:
- Matka nie je vystresovaná vyčkávaním na okúpané a oblečené dieťatko, veď čakala už dlhých deväť mesiacov a absolvovala bolestivý pôrod, je preto humánnejšie, aby videla svoje dieťa čo najskôr a neznervózňovala sa zbytočne, či je skutočne v poriadku.
- Šok, ktoré novorodenec prežíva po príchode na svet, je tlmený okamžitým kontaktom s matkou a jej telom a konfrontáciou s jej hlasom a tlkotom srdiečka, ktoré dobre pozná. Dieťa sa na teplom matkinom bruchu veľmi rýchlo upokojí a začne aj pravidelne dýchať.
Poznámka:
Bonding si pochvaľujú aj samotní zdravotníci. Tvrdia, že na pôrodných sálach sa už neozýva toľko detského plaču ako kedysi.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com
—————